Nad Špilberkem zářily ohňostrojné sedmikrásky

20/8/2020

Brno, Špilberk, Kraví hora - Na nočním nebi nad hradem Špilberk zazářily ve čtvrtek večer sedmikrásky. Stovky lidí sledovaly úvodní ohňostroj Ignis Brunensis i z Kraví hory, kde zářil i populární desetimetrový model Měsíce, takzvaný lunalón. Pro diváky představoval fotogenickou atrakci.

Podle designéra Ivana Martinka byl ohňostroj veselou ohňostrojnou zahradou na brněnském nebi. Brňanům známá skladba Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem zazněla hned dvakrát - v podání Big Bandu Gustava Broma a v brněnském hávu ve verzi kapely Django Jet. Doplnila ji kompozice Modern Jazz Sample opět od orchestru Gustava Broma.

„Téma oslavy 80. výročí orchestru jako důležité součásti brněnské populární kultury jsme dostali od organizátorů. Rozhodli jsme se, že připravíme ohňostroj veselý a pozitivní, aby lidé našli klid a potěšení. Ohňostroj je o fantazii, na nebi nemůžeme vše vykreslit realisticky, ale věřím, že lidé viděli květiny, které se v barvách objevily," řekl Martinek.

Při úvodních tónech skladby Sedmikrásky nad Brnem se na nebi nad hradem rozzářily barevné květy i jemné ohnivé roje připomínající hvězdy. Jazzovou skladbu doplnily sekvence v živých barvách následované opět květinovými motivy a rudými odstíny.

„Ohňostroj jsem si užila, byl krásný," okomentovala nebeskou podívanou Martina Kašperová z Brna. Podobný názor má i Lucie Hubelová. „Sedmikrásky se nám líbily, jsme rádi, že se festival i letos podařilo uspořádat," uvedla.

Také Brňanka Alena Hájková si představení pochvalovala. „Nejhezčí podle mě byly červené kulaté prvky, šumivé zlaté roje a barevné kaskády," svěřila se. Další z diváků, Jan Bužík, to pak shrnul lapidárně. „Bylo to super!" řekl.

Designér Martinek upozornil, že ohňostrůjci hned na začátku využili větší efekt, aby divákům zvedli hlavy k nebi. „Použili jsme nebeské prvky, hvězdičky a komety a v souladu s hudbou jsme přidávali silnější prvky. V ideálním případě se nám díky hudbě a efektům podařilo vytvořit tak silný zážitek, že si jej lidé prožili dvakrát nebo třikrát, než šli do postele," popsal záměr tvůrců.

Letos byly podle Martinka přípravy rozhodně odlišné než v jiných letech. „Doba je nyní podivná. Jsme ale rádi, že se organizátorům podařilo zachovat kontinuitu Ignis Brunensis. Doufám, že se příští rok vrátíme k věcem, které jsme museli opustit, a opět potěšíme statisíce lidí," uzavřel designér.

Dominika Bayerová

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en