Ohňostrojnou přehlídku by měla mít každá země, myslí si polský ohňostrůjce Jaroslaw Suzdalewicz

12/6/2013
Brno – Historie rodinné firmy Surex se datuje od roku 1993. Firma pořádá dva vlastní festivaly ohňostrojů v Polsku, přesto se své dvacetileté výročí rozhodla oslavit na Ignis Brunensis. Diváci uvidí sedmnáctiminutovou show nazvanou Dejte průchod emocím a syn zakladatele Ohňostrůjci ze skupiny Surex. Jaroslaw Suzdalewicz na snímku zcela vpravo. Foto: Jana Štukhejlovávěří, že jejich ohňostroj velké emoce skutečně vyvolá.

Co pro vás znamená účast na Ignis Brunensis?
Jsme vůbec první polská skupina, která na Ignis Brunensis je, takže je to velká čest. V minulých letech jsme tu byli několikrát i jako diváci. Všechno je tu perfektní – organizace, hotel i pomoc od lidí z týmu Flash Barrandov SFX.

V Polsku pořádáte ohňostrojné festivaly Pyromagic a Masters of Fire. Nevnímáte Ignis Brunensis jako konkurenci?
Takhle se na to určitě nedívám. Beru to jako stejné události, ale v jiných zemích. Myslím, že každá země by takovou přehlídku měla mít. Přece jen jde hlavně o zviditelnění ohňostrojů, naší práce a hlavně vášně.

Kolik členů vaší rodiny pracuje ve firmě Surex?
Celkem deset lidí. Otec s matkou jsou šéfové a já jsem zodpovědný za design, soutěže a mnoho dalšího. Dále u nás pracuje moje sestra a její manžel, sestřenice, bratranci a moje žena.

Jak máte rozdělenou práci při přípravě ohňostroje?
Nejprve moji rodiče vyberou hudbu a potom já s kolegou připravíme design. Při jeho přípravě nepoužíváme žádné vizualizační programy. Ohňostroj celou dobu nosíme jenom v hlavě.

Jak se vám líbí povinná část hudby - úvodní melodie z filmu Řek Zorba?
Mám ji rád a navíc je velmi populární a vděčná pro publikum. Nejlepší je na ní ale to, že ji není příliš lehké ztvárnit ohňostrojem.

Na jakou další hudbu se mohou diváci těšit?
Pracujeme hlavně s epickou hudbou a středeční ohňostroj nebude výjimkou. Prozradím jenom první skladbu, která bude od slavného polského skladatele Bartosze Chajdeckiho.

Při přípravě soutěžního ohňostroje jste se prý inspirovali Brnem. V čem konkrétně?
Chtěli jsme si trochu pohrát s vodní hladinou, a proto jsme do ohňostroje zařadili mnoho pyrotechniky s efekty připomínajícími vodu. Brněnská přehrada tak byla naší vůbec první inspirací.

Na ohňostrojném festivalu v Cannes jste vyhráli cenu diváků. Chtěli byste vyhrát i na Ignis Brunensis?
No samozřejmě! Všechny týmy, které tu jsou, by chtěly vyhrát. Všichni tu ze sebe totiž vydáváme to nejlepší. O vítězství samozřejmě rozhodne publikum a porota, ale my doufáme, že na to máme.

Jana Štukhejlová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en