Ohňostrůjci přenesli Brno na Divoký západ. Druhá show vzdala poctu skladateli Morriconeovi

3/7/2021

Brno, Špilberk - Rakouská Pyrovision, německá Noctiluca a čeští ohňostrůjci z Flash Barrandov SFX se spojili, aby v sobotu 3. července ohromili publikum druhou show nad Špilberkem. Všechny týmy se už v Brně představily v předchozích ročnících, zcela nové ale bylo téma. Divoký západ se na brněnském nebi odehrával poprvé.

S nápadem na ohňostrojný western přišli čeští designéři z Flash Barrandov SFX - Jan Neděla, a zejména Jaroslav Štolba. Při analýze předchozích show navíc zjistili, že tato tematika nebyla v historii Ignis Brunensis ještě zpracovaná.

„Byla to výzva, a pro diváky šance vidět nové věci. Bavilo mě to, hudbu Morricona mám moc rád a byl jsem nadšený, že můžu znovu spolupracovat s přáteli," prozradil designér Christian Czech z rakouské Pyrovision. Podle jeho kolegy Renza Cargneluttiho z Noctilucy je Morricone skvělý a slavný skladatel, takže spousta lidí viděla filmy a má ráda westernovou hudbu. „Věřím, že ohňostroj zapůsobil na jejich emoce," řekl.

A mnozí diváci s ním souhlasili. „Na westerny nejsem úplně expert, ale hudba z nich je chytlavá a ohňostroj byl skvěle zpracovaný," zhodnotil představení například Ondřej Laňka.

Právě Morriconeovi a jeho hudebnímu podkladu byl velkolepý ohňostroj zasvěcený. Zvuk koňských kopyt doprovázely výbuchy barev, které přešly v melancholické tóny. Závěr pak byl majestátní poctou. „Nebe doslova a do písmene zářilo. Krásná podívaná," ocenila práci ohňostrůjců jedna z divaček, Věra Stránská.

Zahraniční ohňostrůjci měli z návratu na Ignis Brunensis radost. „Chtěli jsme přinést divákům nějaký pozitivní zážitek. Brno mám moc rád, je to skoro jako návrat domů, dobře se mi tu pracuje," pochvaloval si německý ohňostrůjce Renzo Cargnelutti. Podle rakouského designéra Christiana Czecha byla příprava show kvůli covidu-19 trochu těžší a spíše digitální. „Ale naštěstí už se známe a umíme spolupracovat. Bylo skvělé být součástí tohoto skvělého týmu, potkat na festivalu přátele a využít pro změnu Špilberk jako platformu našeho nebeského umění," svěřil se.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en