Parní tramvaj Caroline se rozjede jihomoravskou metropolí. Po pěti letech

19/6/2015

Parní tramvaj Caroline. Foto: Robert VystrčilBrno – Skvost devatenáctého století, parní tramvaj Caroline, se po pěti letech vrací do brněnských ulic. Nostalgickou jízdu centrem si Brňané mohou vychutnat o víkendu.

Za okružní jízdenku cestující zaplatí dvě stě korun, obdobně jako v případě koňky, která byla součástí Dopravní nostalgie loňského festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Jízdenky se budou prodávat před odjezdem na náměstí Svobody. Caroline bude jezdit v sobotu od půl dvanácté a v neděli od jedné hodiny odpoledne. Provoz končí o půl šesté.

„Při volbě trati jsme zohledňovali především její sklon a také vliv na ostatní provoz. Okružní trasa vede přes centrum, aby si na dopravní prostředky minulosti mohli zavzpomínat nejen cestující, ale i kolemjdoucí," uvedl Jan Seitl z brněnského dopravního podniku.

Z náměstí Svobody Caroline zamíří Rašínovou ulicí na Moravské náměstí. Dále bude pokračovat Rooseveltovou, Benešovou, Nádražní a Masarykovou ulicí zpět na náměstí Svobody.

Maximální rychlost Caroline je patnáct kilometrů za hodinu a okružní jízda potrvá patnáct až dvacet minut. Do vlečného vozu se vejde až pětadvacet cestujících. Z náměstí Svobody bude Caroline vyjíždět v pětačtyřicetiminutových intervalech.

Veškerý provozní servis zajišťuje brněnský dopravní podnik, který vyškolil také obsluhu parní tramvaje. Strojvůdce složil zkoušky z obsluhy parních strojů a má i nezbytné oprávnění k řízení vozidel na tramvajové dráze. Dopravní podnik spolupracuje i s hasiči, kteří poskytnou pojízdnou cisternu, odkud bude Caroline čerpat vodu.

Parní tramvaj Caroline vyrobili roku 1889 v Linci. Brněnské cestující vozila až do konce devatenáctého století. Parní dráha vedla z Pisárek po trase dnešní linky číslo 1 do Králova Pole s odbočkou z Václavské ulice k Ústřednímu hřbitovu. Od roku 1900 sloužila Caroline už jen k nákladnímu provozu.

Barbora Halbová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

cz en