Policejní akce v centru Brna: Den Policie České republiky

19/6/2015

Brno-střed – Desítky policistů v uniformách se dnes objevily v centru Brna. Nešlo ovšem o zásah ani žádné bezpečnostní opatření. Konal se Den Policie České republiky. Lidé mohli nahlédnout do klasických policejních vozů i do historických kousků. Například žlutobílé vozy Veřejné bezpečnosti v některých kolemjdoucích vyvolávaly až nostalgické vzpomínky.

Pro milovníky extrémních zážitků pak nabídl Besip simulátor nárazu v třicetikilometrové rychlosti a lidé, kteří si potěžkali v ruce moderní policejní zbraně, byli překvapeni jejich lehkostí. Chyběly v nich totiž zásobníky. A policejní radar neměřil výjimečně automobily, ale rychlost běžců.

Policejní vybavení lákalo především děti. S celou třídou dorazila učitelka firemní mateřské školky Jihomoravského kraje Jarmila Slámová. „Akce se opakuje každý rok, rádi sem chodíme. Mají tady hodně zajímavých věcí hlavně pro kluky. Nejvíc je baví měření rychlosti," řekla učitelka. Před dětmi se nechala naoko zatknout - nechala si nasadit historická pouta. „Pocit to není příjemný, nicméně nebylo to až tak utažené. Myslím, že bych se z nich dokázala vyvléknout," dodala Slámová se smíchem.

Největší obdiv a zájem sklidilo stanoviště pyrotechniků a jejich robot tEODor. Díky němu mohou policisté na dálku prozkoumávat podezřelé předměty a výbušniny. Cena komerčně vyráběného neocenitelného pomocníka se pohybuje mezi 12 až 15 miliony korun. Dá se na něj připevnit brokovnice, vrtačka, rozbrušovačka i elektromagnet, vše potřebné ke zneškodnění a zajištění výbušnin.

„My řešíme konkrétně podezřelé předměty, nástražné výbušné systémy, munici a děláme expertizy," uvedl Luděk Procházka z pyrotechnické služby. U pyrotechniků pracuje už 15 let. Svěřil se, že často se z podezřelých předmětů vyklube něco jiného než výbušnina. „Podezřelý předmět je každý, který na daném místě nemá být. Policie to vyhodnotí a pak se spustí akce. Kolikrát to bývá i srandovní, někdo zapomene nákup s květákem a podobně. Někdy to je i GPS, kterou manžel připevnil manželce na auto, aby si ji ohlídal. A někdy je to operativní technika jiného policejního útvaru, který má někoho rozpracovaného," uvedl Procházka.

Práce pyrotechnika je náročná psychicky i fyzicky - jen ochranný oblek váží i s vnitřním chlazením kolem pětatřiceti kilogramů.

Zvídavé dotazy dětí i dospělých putovaly ke všem přítomným policistům. Jejich povolání je pro mnohé lidi zajímavé a do jisté míry stále opředené služebním tajemstvím. A protože tentokrát policisté neřešili pokuty ani trestné činy, panovala při této policejní akci pohodová atmosféra.

Zlata Bauerová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en