Brnem dnes slavnostně projeli policisté na koních

27/5/2016

Brno, náměstí Svobody - Krásná podívaná se dnes naskytla Brňanům v centru města. Ulicemi projížděli policisté na koních, kteří se o víkendu zúčastní Mezinárodního policejního mistrovství v jezdectví. Bylo na co se dívat. Slavnosti na náměstí přihlížely stovky lidí, které lákala už z dálky slyšitelná hudba Hradní stráže a Policie České republiky.

Orchestr Hradní stráže, který bavil diváky až do příjezdu jezdecké policie, začal hrát už ve tři hodiny odpoledne. V průvodu se představili také soutěžící ze zahraničí. Letos se poprvé jezdeckého mistrovství účastní také tým policistů z Británie, mezi pravidelné účastníky závodů pak mimo české týmy patří i ty z Polska, Ruska či Německa.

„Šla jsem jen kolem a uslyšela pěknou hudbu, tak jsem tu zůstala. Moc se mi líbí jazz," popsala jedna z posluchaček Alexandra Leonová. Orchestr zahrál mnoho různých skladeb, mezi kterými kromě českých písní nechyběly ani světoznámé melodie z filmů, například znělka z filmu Četník ze Saint Tropez.

Více než hodinový koncert Hradní stráže diváky zaujal, ale většina z nich stále očekávala slavnostní příjezd koňského průvodu. Zejména děti netrpělivě přešlapovaly a vyhlížely v ústí Masarykovy ulice koně. Všichni se dočkali, když na náměstí vjely policejní motorky, v jejichž závěsu dusaly desítky kopyt.

„Šla jsem cíleně, ráno jsem se o tom dozvěděla z rádia. A je na co se koukat, krásní koníci. Zajímalo by mě, jaké je to na koních sloužit jako policajt," řekla Soňa Samková, která se přišla podívat s dcerou.

V pět večer se policisté vydali zpět k Mahenovu divadlu, odkud předtím v průvodu vyjeli. Zítra budou všichni závodit v různých disciplínách v areálu Panská Lícha v brněnské městské části Lesná, kam si návštěvníci mohou dojít užít majestátní podívanou. Pokud někdo nestihl dnešní slavnostní defilé, nemusí zoufat. Další prezentace bezpečnostních složek bude na náměstí Svobody v pátek 17. června.

Jan Menšík
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en