Jak se nosí policejní výstroj? Je snadné hasit požár? Záchranné složky představily svou práci

20/8/2020
Brno-střed - Nejenom hašení požáru si dnes mohli vyzkoušet zájemci v centru Brna při ukázkových akcích integrovaného záchranného systému. Příslušníci Policie České republiky i Městské policie Brno ukázali služební auta a výstroj, hasiči zase přivezli na náměstí Svobody hasicí vozy. Program byl lákavý pro děti i dospělé.

Například brněnští strážníci si připravili dopravní prostředky i hry pro menší návštěvníky. Děti nadchla možnost prohlédnout si zevnitř policejní auto a nadšení se ještě zvýšilo, když strážníci zapnuli i výstražná modrá světla. U informačního stránku čekali preventisté, kteří děti provedli zábavnými úkoly.

„Hravou formou tu dětem ukazujeme dopravní značky, semafory, základ dopravní výchovy, ale také je učíme, že se po pejskovi má uklízet. Děti jsou úžasné, jen některé se trochu stydí, když vidí uniformu. Rodiče jim říkají, že strážník je autorita," svěřil se s úsměvem Jan Čoupek z Městské policie Brno. Za splnění úkolů pak děti dostaly dárky na památku.

„Návštěvníci viděli část našeho moderního vozového parku: nahlédli do interiéru našeho služebního vozidla a kdo chtěl, mohl si v něm pořídit i fotografii na památku. Pro desítky příchozích všeho věku byl tahákem také služební skútr a elektrokolo, nenápadné dopravní prostředky, které jsou pro strážníky v hustém městském provozu nedocenitelné," okomentoval akci Pavel Šoba z tiskového odboru brněnské městské policie. Strážníci pro děti připravili také úkoly zaměřené na znalosti dopravních pravidel.

Děti i dospělé zaujal rovněž stánek Policie České republiky. „Pro děti tu máme úkoly v podobě magnetických sad a kolegové z hlídkové služby předvádějí výzbroj a výstroj," představila stánek preventistka Alena Peterková. Výstroj si děti i vyzkoušely, zatímco jim policisté z hlídkové služby ukazovali další pomůcky, například sadu pro první pomoc nebo vyrážení dveří. „Je to pro nás krásná práce s dětmi a pro kolegy zpestření. Do určitého věku to děti hodně láká a chtějí být policisty," dodala Peterková.

Policie se, podobně jako brněnští strážníci, snažila upozorňovat zejména na prevenci, která by mohla návštěvníky zajímat i bavit. „Máme program prevence, kdy předáváme rady, jak se chovat v různých životních situacích. Snažíme se také motivovat k práci u policie," potvrdil František Procházka z tiskového policejního odboru.

Svoji výbavu ukázali veřejnosti i hasiči. Zatímco děti plnily úkoly v informačním stánku, rodiče si mohli prohlédnout vystavené dopravní i jiné prostředky. „Pro dospělé je možná nejzajímavější vystavený takzvaný kombinovaný hasicí automobil, vidět mohli také záchranné a evakuační prostředky používané při požárech bytových domů," přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Zájemci si mohli vyzkoušet i práci s hasičskou hadicí, což nadchlo zejména děti. „Moc se nám to tu líbilo. Hasili jsme, možná budeme i hasiči, až budeme velcí," smály se děti Marie Shaker z Brna. Podle Mikošky se lidem většinou líbí právě ukázky likvidace požárů, případně vyprošťování z havarovaných vozidel.

Prezentace na náměstí Svobody bavila děti i dospělé. „Je skvělé, že takové akce jsou, už jsme jich několik zažily. Jak dcera roste, už zvládá plnit i náročnější úkoly," prozradila kupříkladu Veronika Vystrčilová z Brna.

Dominika Bayerová

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en