Závěrečný ohňostroj vzdal hold nedobytému Špilberku

20/6/2015

Brno, Komenského náměstí – Hrad Špilberk v obležení švédské armády. O tři sta sedmdesát let později nepoutal pozornost švédských vojáků, ale fanoušků ohňostrojů. Také z brněnského Komenského náměstí dnes upínali zraky k noční obloze, kterou rozzářil ohňostroj tvůrců z Flash Barrandov SFX. Pojmenovaný po Kočce a Myši, dvou nejobávanějších dělech švédské armády. Spíše než strach vzbuzoval respekt před brněnskou dominantou, která náporu uchvatitelů odolala. A před umem českých ohňostrůjců.

Ohňostroj Kočka a Myš nad Špilberkem. Foto: Robert VystrčilInspirace obléháním Špilberku byla patrná z hudebního doprovodu. Švédský prvek do výbušné atmosféry třicetileté války vnesly například tóny prvních dvou Švédských rapsodií. Hudba k divákům na Komenském náměstí doléhala z červeného vozu Kiss Rádia Hády od Červeného kostela. Někteří přítomní ji poslouchali z mobilních telefonů, jiní si ohňostroj raději natáčeli.

O sluchátka se dělili také Jana a Petr Novákovi. Z letošní přehlídky ohňostrojů stihli pouze ten poslední. „Hudební doprovod se nám líbil. Naladili jsme si Kiss Rádio Hády a hudba nebyla zpožděná, takže jsme spokojení," řekl Novák. V případě závěrečného ohňostroje hudební složku ohňostroje přenášel i Český rozhlas Brno.

Na ohňostrojný epilog se přišli podívat také věrní návštěvníci soutěžních ohňostrojů. Mezi nimi byl i Jiří Skryja s manželkou. Před Janáčkovou akademií si postavili pár skládacích židlí a slavnostní tečku za osmnáctým ročníkem festivalu si tak vychutnávali z improvizované tribuny. „Brněnské ohňostroje máme moc rádi. Zrovna ve středu jsme byli na přehradě. Na ten závěrečný jsme se přišli podívat s dětmi," uvedl Skryja.

Ohňostroj do ulic nepřilákal pouze Brňany. Z Velkých Opatovic se na něj přijela podívat také Jana Zavadalová s rodinou. „Moc pěkné byly proměnlivé efekty, ohňostroj hrál všemi barvami. A dětem se líbilo, jak byl mohutný, hlavně ke konci. Člověk nevěděl, kam se dřív podívat," poznamenala Zavadalová. Doufá, že po zážitku z letošního epilogu se jí snad příští rok podaří přijet i na některý z ohňostrojů soutěžních.

Barbora Halbová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en