Láska, vášeň a tajemství zaplály nad přehradou

7/6/2014

Brno, přehrada - O dnešní ohňostrojné představení nad brněnskou přehradou byl obrovský zájem. Svědčilo o tom i úplně zaplněné okolí. Lidé stáli hlava na hlavě na každém myslitelném místě. Ideální podmínky pro pozorování poskytly návštěvníkům nebývalou podívanou.

Nejprve několikerý odpal pro upozornění diváků na blížící se představení, poté odpočet na vlnách rádia Kiss Hády a v půl jedenácté vše začalo. Obličeje lidí na březích ozářené displeji fotoaparátů vypadaly jako světlušky.

Úvodní soutěžní ohňostroj dnes ozářil brněnskou přehradu. Foto: Robert VystrčilÚderem umělého blesku vše začalo. Střílelo se na všechny strany, jedna raketa za druhou. Na obloze vykreslovaly tu bílé a barevné světelné koule, tu jen směrové závoje.

Střídaly je plamenné fontány i ohnivé vějíře. Pro lepší efekt navíc ve dvou pasážích, vášnivé a tajemné, podsvícené i osvětleným pontonem. Úspěch mezi diváky sklidily i rakety se závoji pomalu stoupající k nebi.

Vypadaly skoro jako vánoční stromky, ovšem barva se lišila. K velkolepému efektu navíc přispěla i téměř klidná hladina, na které se vše zrcadlilo. Jen kachny na hladině nevzhlížely k nebi, aby představení viděly.

„Snad nejlepší částí představení byly velkoprostorové efekty v závěrečné části s Mementem od Bacha. Výbuchy byly širé do prostoru, ale zároveň střídmé do barev v duchu doprovodné hudby. Společně s hymnou na začátku odpalu to tvořilo zajímavé cyklické uzavření," pochvaloval si ohnivé efekty Jakub Doležel.

Souhlasí s ním i divačka Valérie Ženatá. "Závěr i celý ohňostroj byl vydařený. Velmi se mi líbila prostřední část a ohnivé spirály, které dokázaly odpalované rachejtle vytvořit," řekla.

Poprvé mohli letos diváci vidět ohňostroj z dílny Theatrum Pyroboli na samém začátku festivalu, kdy zahajoval akci střílením ze Špilberku. Ačkoliv se skupina na festivalu podílí od jeho samotného začátku před sedmnácti lety, až letos poprvé se rozhodla zúčastnit i soutěžní části. A podle dnešního představení se v mezinárodní konkurenci určitě neztratí.

Michal Rapco,
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
Více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en