Při majestátním epilogu Ignis Brunensis zněla díla českých skladatelů i slovenská opera

16/6/2018

Brno, Špilberk - Nad hradem Špilberk rozzářila sobotní noc nejen trikolora českých a slovenských barev. Ohňostroj s názvem Ach synku, synku vzdával čest výročí Československa a dobrému vztahu mezi oběma národy. Závěrečnou podívanou letošního ročníku soutěže Starobrno Ignis Brunensis zhlédlo 140 tisíc diváků.

Podobně jako historie českých zemí byla i show bohatá a rozmanitá. Práci českého týmu ocenili také diváci. „Ohňostroj byl majestátní, přesně takový, jaký si sté výročí zaslouží," okomentovala podívanou Andrea Lišková.

Nadšená byla i Tereza Urbanová, která se na přehlídku ohňostrojů každý rok těší. „Krásné. Jednoduše krásné. Bála jsem se, aby ohňostroj pro Československo neznamenal jen červenou, bílou a modrou, ale všechny barvy designéři využili skvěle a efekty perfektně ladily s hudbou," řekla.

Jako hudební doprovod zvolili ohňostrůjci skladby významné pro Česko a Slovensko. Úvodní tóny patřily Smetanovu Vyšehradu, části symfonické básně Má vlast. Patrona české země připomněl Svatováclavský chorál, jako vzpomínka na prezidenta Masaryka pak sloužily písně Ach synku, synku a fanfáry z Libuše od Bedřicha Smetany.

Český Ignis Brunensis Team spojil síly se zkušenými ohňostrůjci z Flash Barrandov SFX. O design závěrečného ohňostroje se postaral Jaroslav Štolba, který Flash Barrandov SFX vede.


Ačkoli soutěž už odborná porota vyhodnotila a udělila vítězství francouzské Lux Factory, hlasování o divácké ceně teprve začíná. Zájemci mohou od sobotních 23 hodin dát hlas ohňostroji, který se nejvíce líbil jim, a to na stránkách www.ignisbrunensis.cz či prostřednictvím hlasovacích lístků. Na výběr mají ze všech pěti ohňostrojů - včetně Prelude a Epilogu - až do půlnoci 21. června. Výherce oznámí pořadatelé 22. června.

Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en