Setkání živlů na dřevěném voru: Lesy města Brna slavily 550. výročí

4/6/2016
Brněnská přehrada dnes patřila nejen úvodnímu ohňostroji, ale také unikátnímu dřevěnému voru. Foto: Robert Vystrčil

Brněnská přehrada - Vor, vyrobený podle tradičních technologií představily dnes večer na hladině Brněnské přehrady Lesy města Brna. Voraři ho vyrobili k 550. výročí brněnských městských lesů. Vor vyplul zhruba o půl desáté večer, poté, co lidé v maskách brouků přidrželi pásku, kterou pak brněnský primátor Petr Vokřál s pomocí dalších hostů symbolicky přestřihl. Pak už mohli hasiči zapálit oheň v dřevěném ohništi na voru a společně s posádkou z Lesů města Brna a ohňostrůjci zahájili představení. Od té chvíle mohli návštěvníci sledovat vodní, světelnou i ohnivou show, kterou provázelo rádio Kiss Hády.

Show, na které se podíleli profesionální i dobrovolní hasiči z Jihomoravského kraje, ohňostrůjci i scéničtí osvětlovači, trvala skoro do deseti hodin. Podle slov Andreji Fialové byla docela úsporná. „Těším se spíše na ohňostroj, k oslavě svého výročí použili brněnské lesy hlavně vodních efektů, a proto pro mě byly jen takovým předskokanem," řekla. Její kamarádce Michaele Adamcové se show naopak velmi líbíla.

Podle ředitele Lesů města Brna Jiřího Neshyby představení na voru připomnělo zapomenuté řemeslo. „Myslíme si, že je to pěkné připomenutí historie, plavení dříví tady trvalo padesát let," uvedl. Zájemci se na voru budou moci svézt po celé léto.

Voraři postavili k výročí existence městských lesů vor z dřevěné kulatiny téměř v původní podobě, ve které se dřevo splavovalo po řece Svratce.

Simona Ferulíková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en