Rej barev se roztančil nad hlavami diváků. Začal Ignis Brunensis

2/6/2018
Brněnská přehrada - Nebe nad hladinou Brněnské přehrady se v sobotu večer rozzářilo. První z ohňostrojů odstartoval letošní ročník festivalu Starobrno Ignis Brunensis v duchu věčného tématu štěstěny. Nesoutěžní prelude show nazvaná Ó štěstěno, jak měsíc proměnlivý vždy ubýváš a dorůstáš... uvedla společnost Flash Barrandov SFX, čtyřnásobný vítěz minulých ročníků Ignis Brunensis.

Událost si nenechalo ujít na sto osmdesát tisíc diváků. Byli mezi nimi i manželé Novákovi z Uherského Hradiště, kteří jsou tradičními návštěvníky přehlídky ohňostrojů. „Kvůli práci se na další ohňostroje bohužel nechystáme, tohle byl ale absolutně krásný zážitek, úplně se z toho chvěju," uvedla Eva Nováková.

Design ohňostroje připravil Jaroslav Štolba. Ohňostroj na hudbu z opery Carmina Burana představoval se svým týmem před dvaceti lety na Kraví hoře. Letos show ještě doplnil o koncertní předehru Karneval od Antonína Dvořáka a nachystal divákům nostalgické znovuuvedení svého díla.

Dvořákova skladba odkazuje na sté výročí vzniku Československa a zazní i při ohňostrojových představeních soutěžících ze zahraničí. Ve středu svou Symfonii barev předvede polský tým ohňostrůjců, následovat bude skupina z Rumunska a jako poslední hladinu přehrady ovládne Noc pod hvězdami francouzských tvůrců.

Sté výročí republiky připomene i ohňostroj Ach synku, synku. Jako slavnostní zakončení letošního ročníku si 16. června podmaní nebe nad hradem Špilberk.

Kristýna Motyčáková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrči
cz en