Náměstí Svobody hostí poslední den festivalu

16/6/2013
Brno-střed – Brno sice dnes nepřestává být městem uprostřed Evropy, nicméně stejnojmenný festival dospěl ke svému konci.

Dopoledním bodem programu závěrečného dne se stala Brněnská míle, závod na historických velocipedech. Velocipedisté, kteří na starých kolech a v dobovém oblečení křižovali ulice Brna, se střetli v několika disciplinách. Jízda přitáhla na náměstí především rodiny a příznivce cyklistického sportu.

Zájemci dnes mohou navštívit poslední akce festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Foto: Nicol Staňková„Je to moc zajímavé, na kole jezdím rád, ale tohle je přece jen něco trošku jiného. Líbí se mi kostýmy soutěžících, to se jen tak nevidí,“ řekl šestatřicetiletý Petr Kalus, který na náměstí dorazil s rodinou. Zároveň se závodem se konala dobročinná sbírka Na kole dětem, jejíž výtěžek dostanou onkologicky nemocné děti. Jízdy se zúčastnila i česká sportovní legenda v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák.

Krátce před polednem na náměstí dorazili hasiči. „Dnes předvedeme práci speciální lezecké jednotky a ukážeme, co dělat, když se v kuchyni vznítí olej,“ komentoval prezentaci hasičů Aleš Novák, zástupce stanice z Lidické ulice.

Diváci pak mohli vidět slaňování a záchranu člověka uvězněného ve výškách, včetně efektního slaňování hlavou dolů. Při praktické ukázce se vzníceným olejem se návštěvníci dozvěděli, jaký postup volit a co určitě nedělat. „ První věc, která by mě napadla, kdyby mi na sporáku začal hořet olej, by byla uhasit to vodou. Díky hasičům už vím, že je to nesmysl, podotkla k ukázce Jana Bezecná z Brna.

Na pódiu Českého rozhlasu bude ještě dnes k vidění vystoupení Gabriely Kočí & Jazz Company, taiwanského hudebního souboru a dále hudební vstup dětí z jihomoravských uměleckých škol pod patronací Brněnské filharmonie. Program festivalu končí v 18 hodin.

Jako součást šestnáctého ročníku festivalu Brno – město uprostřed Evropy se uskutečnilo na 30 různých akcí. Mezi nejpopulárnější se patří ohňostrojná přehlídka STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS, kterou celkově navštívilo přibližně 750 tisíc diváků. Velký úspěch vzbudila také Noc kostelů – přilákala na 120 tisíc zájemců.

Adéla Jurková
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en