První ohňostrojná show i Zábava pod hradbami. Ignis Brunensis 2021 začíná

24/6/2021

Brno – S posledními červnovými dny čeká Brňany i návštěvníky města zahájení oblíbeného ohňostrojného festivalu Ignis Brunensis. V sobotu 26. června rozzáří noční nebe první ohňostroj doprovázený rockovou hudbou, který mohou diváci sledovat přímo na nebi nad brněnským Špilberkem nebo živě na YouTube.

„Byla to velká výzva, zvládnout s ohňostrojným světem připravit za několik měsíců úplně nové ohňostroje. Při nemožnosti vidět se osobně a nutnosti vše řešit po telefonu nebo online je hlavně komunikace umělecké části obzvlášť náročná. Naštěstí můžeme využívat stále dokonalejší software, který nám pomáhá předávat si a diskutovat vytvořené umělecké části ohňostrojů formou vizualizací," uvedl hlavní ohňostrojný designér a technický ředitel Ignis Brunensis Jaroslav Štolba z Flash Barrandov SFX.

Ignis Brunensis ale nejsou pouze ohňostroje. Už od pátku se v Brně konají také akce Zábavy pod hradbami. V pátek 25. 6. od 10 hodin dopoledne tak zájemci uvidí při Dni policie České republiky ukázky policejní práce i techniky. Policisté pořádají tuto akci na brněnském náměstí Svobody u příležitosti 30. výročí založení Policie České republiky.

Lidé, kterým v pandemické době chyběla živá kultura, jistě rádi navštíví 11. ročník festivalu Mozartovy děti. Na otevřeném pódiu na náměstí Svobody si budou moci poslechnout vystoupení nejnadanějších dětí ze základních uměleckých škol Jihomoravského kraje. Zazní cimbálová muzika i moderní rock, celou akci bude moderovat herec Městského divadla Brno Zdeněk Junák. Hudba bude náměstím Svobody znít v pátek 25. června od 14 do 19 hodin a v sobotu 26. června od 10 do 19 hodin.

Chybět nebude ani oblíbená Dopravní nostalgie, při níž vyjedou do ulic nejrůznější historická vozidla. Před zraky diváků se tak 26. a 27. června vrátí parní tramvaj Caroline nebo koněspřežná tramvaj, vyjedou ale i další historické tramvaje, autobusy a trolejbusy. Zájemce sveze parní vlak nebo historický autobus do nedalekého Slavkova, kde mohou před návratem navštívit zámek.

V neděli 27. června vůbec poprvé v Brně vyjedou cyklodrezínky Anička, Dagmar a Lenka, a to po nábřeží řeky Svitavy. Brňané se na každoroční akci už nyní těší. „Každý rok se na Dopravní nostalgii chodíme podívat, dcera ji úplně miluje. Je unešená z koňky i z Karolínky," potvrzuje velký zájem o hlavní atrakce jedna ze stálých návštěvnic, Marie Skálová. S manželem a desetiletou dcerou Kateřinou se kromě koněspřežky a parní tramvaje chystají i na cyklodrezínky.

Nejen na náměstí Svobody, ale i na dalších místech v centru Brna bude znít také hudba. Zábavu pod hradbami totiž zpříjemní už dvanácté setkání flašinetářů. V sobotu 26. června dopoledne zahrají flašinetáři v historických vozech, oba víkendové dny pak budou flašinety hrát v historickém centru Brna.

Pomyslným zlatým hřebem prvního festivalového víkendu bude sobotní ohňostroj. Diváky čeká pořádná rocková a světelná show na hudbu legendárních Pink Floyd nad hradem Špilberk. První ohňostroj bude tradičně patřit českým ohňostrůjcům, připravili jej designéři Jaroslav Štolba a Jan Neděla z pražské Flash Barrandov SFX. Ohňostrojné divadlo odpálí v sobotu 26. června ve 22.30.

„Špilberk máme už přes dvacet let vyzkoušený každoročním konáním nesoutěžních ohňostrojných show. V aktuální koronavirové době má pro nás navíc zásadní výhodu: ohňostroj je nad městem vidět v okruhu několika kilometrů a diváky budeme mít nejen v tisících oknech, balkónech a terasách, ale také rozeseté v menších skupinkách po celém Brně i v dohledu mimo Brno," uvedl generální ředitel pořádající společnosti SNIP & CO Jiří Morávek.

Organizátoři si pro diváky letos připravili i zajímavé novinky: živé přenosy ohňostrojů ve vysokém rozlišení na YouTube a možnost stát se porotcem a spolurozhodnout o vítězi festivalu prostřednictvím veřejné ankety. „Už se nemůžu dočkat! Na spojení ohňostroje a hudby Floydů se moc těším. Radost mi udělaly i online přenosy, jsem si díky nim jistá, že letos uvidím úplně všechna show," pochvaluje si například věrná návštěvnice festivalu Karolína Bláhová.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

cz en