Rakušané vezou jasné barvy a moderní efekty

18/6/2024

Brno – Rakouský tým Pyrovision si na středu 19. června připravil show nazvanou Přátelství s netradičním soundtrackem. Tým, který loni zvítězil například na festivalu v Hannoveru, se Ignis Brunensis zúčastní už popáté. Pro brněnský festival připravoval ohňostroje v letech 2009, 2012, 2017 a 2021, dvakrát si přitom z Česka odvezl cenu za hudbu. V ročnících 2012 a 2021 tým spolupracoval na přípravě show s českými ohňostrůjci z Flash Barrandov SFX a právě přátelství s nimi chtějí rakouští ohňostrůjci oslavit ve své show. Designér týmu Christian Czech v rozhovoru prozradil více o výběru hudby i tématu show.

Ve vašem ohňostroji pracujete s nejrůznějšími remixy, alternativními verzemi skladeb a obecně netradiční hudbou. Jaká část soundtracku pro vás byla nejzajímavější na zpracování?

Pro mě je to hned první skladba, Wolf Totem od mongolské skupiny The Hu, která pro nás je zajímavá a naši show ovlivnila. Když použijeme takto netradiční hudbu, snažíme se využít též speciální a méně obvyklé efekty.

U povinné skladby jste si vybrali její metalovou verzi. Pracujete s metalovými skladbami často, nebo to pro vás byla premiéra?

Někdy pro naše ohňostroje používáme hard rockovou nebo metalovou hudbu. Při přípravě naší show na Ignis Brunensis pro mě byla nejsilnější právě metalová verze povinné skladby Chariots of Fire od skupiny Megaraptor.

Jako téma své show jste si vybrali Přátelství. Co pro vás přátelství znamená?

Přátelství je kromě rodiny jeden z nejdůležitějších nositelů pocitu blízkosti a sounáležitosti. Měli bychom proto o své přátelské vztahy pečovat. Pokud by bylo na světě více přátelství, bylo by méně konfliktů a neexistovaly by války.

Svoji show v sedmadvacátém ročníku festivalu jste věnovali oslavě vašeho přátelství s týmem Flash Barrandov SFX, se kterými jste několikrát spolupracovali v letech 2012 až 2021. Které chvíle a společné show jsou vaše oblíbené?

Naše spolupráce i přátelství trvá už více než 10 let a společně jsme uskutečnili spoustu krásných projektů, jako je Ignis Brunensis, „Sommernachstraum“ (Sen noci svatojánské, akce tvořená koncerty a ohňostroji) v Mnichově nebo „Linzer Klangwolke“ (open-air multimediální hudební akce poblíž Lince) v Rakousku. A vzhledem k tomu, že moje příjmení je Czech, jde vlastně o česko-české přátelství.

Na jaké barvy se publikum může při vaší show těšit?

Vždy se snažíme pracovat s jasnými, výraznými barvami a nejmodernějšími efekty. Srdečně tedy zveme diváky, aby si na náš pyromuzikál přišli podívat. Jeho přípravě jsme věnovali velké množství času a je to pro nás srdeční záležitost.

Rakouský ohňostroj je posledním soutěžním ohňostrojem 27. ročníku Ignis Brunensis. Nebe nad Brněnskou přehradou rozzáří 19. června ve 22.30.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en