Reportáž: Cesta šalinou může být i zábava

6/6/2014

O tom, že pivní šalina brázdící ulice Brna je opravdu velkým lákadlem, není pochyb. Především při ohňostrojích se v ní místo k sezení hledá těžko. Dnes ohňostroj není, tak se místo hledalo snáz. Není nad vlastní zkušenost a tak jsem se vydala prozkoumat Šalina Pub na vlastní kůži.

Cestování v Šalina Pubu je příjemné. Foto: Aneta Daňková
„Dobrý den, vaše jízdenky, prosím," ozývá se šalinou. Dveře se zavírají a vůz s cestujícími vyráží z náměstí Svobody vstříc dobrodružství. Průvodčí se prochází sem a tam a z legrace kontroluje, zda nejede někdo načerno. Mezitím chodí lidé k výčepu, kde si mohou kromě Starobrna Medium vychutnat i letošní novinku, Dračáka.

„O možnosti svézt se v Šalina Pubu jsem se odzvěděl od své kamarádky. Myslím si, že je to skvělé oživení nejen pro lidi, ale také pro město. Kde jinde si můžu vychutnat dobré pivo a získat k tomu skvělou projížďku po Brně?" usmívá se jeden z cestujících, Richard Gazo.

Nápad chválí i výčepní. „Především při ohňostrojích je šalina skoro plná. Minulý týden tu bylo přes čtyřicet lidí a to je teprve ta pravá atmosféra," říká Tomáš Kummer.

Za jízdy je slyšet i angličtina. A teď někdo nadšeně volá - wi-fi. Ano, i ta tu je. Kromě ní je šalina vybavená dřevěnými stoly a také toaletou. Cestu zpříjemňuje vedle piva i hudba. Na Kraví hoře si je pět minut pauza. Někteří cestující vystupují a fotí se před šalinou. „Hlavně ať je tam ta šalina," pokřikuje muž na ženu, která se ho snaží vyfotit s pivem v ruce. „Odjezd," křičí řidič a Šalina Pub jede dál.

Na zastávce se pak přímo na vystupující hrne dav nových nadšených cestujících. Tentokrát je slyšet ruština. Šalina Pub upoutal nejen Brňáky, ale i cizince. S pivem v ruce a úsměvem na tváři odcházím. Když šalina projíždí kolem, otevřenými okny slyším hlasitý smích. Dnešní den se vydařil.

Aneta Daňková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

cz en