S hudbou Queen jsme vyslyšeli přání diváků. I nesoutěžní show je pro festival důležitá, říká český ohňostrůjce

31/5/2019
Brno - Čeští designéři z Flash Barrandov SFX zahájí v sobotu část hlavní přehlídky Ignis Brunensis na Brněnské přehradě. Na popud publika zvolili pro své představení hudbu legendárních Queen. Show zásadní pro hladký průběh ohňostrojné soutěže uvidí diváci 1. června od půl jedenácté večer. Designérem představení je Jaroslav Štolba.


Na jakou část své show byste diváky upozornili?

Zahajovací show, která se neúčastní hlavní soutěže festivalu Ignis Brunensis, má několik čestných funkcí. Například připravujeme celé technické zázemí pro další show, odpalovací prostředky, sklad, dílnu, bezdrátový odpalovací systém a vše musíme vyzkoušet. Také chceme dát porotě laťku ke srovnání úrovně představení a dojmu z něj. A samozřejmě chceme navnadit diváky na vše, co na přehradě uvidí. Zkrátka, dali jsme si na ohňostroji záležet, jako by byl soutěžní, a věříme, že si jej diváci užijí celý.

Mohou diváci očekávat nějaké překvapení nebo něco speciálního z hlediska efektů?
Efekty si diváckou pozornost rozhodně zaslouží. Více než polovina z nich byla vyrobená ve Španělsku a doplnili jsme je o speciality z dílen v Portugalsku, Itálii a Číně. O tento široký výběr si řekla sama hudba a my máme radost z toho, jak to jde dohromady.

Jak jste pro svou show vybírali hudbu a jak se vám pracovalo se zakomponováním roztančeného Charlestonu?
Poprvé za naši ohňostrůjnou historii jsme obdrželi tolik výzev od diváků v jednotném duchu. Publikum z celé republiky si přálo show na hudbu legendárních Queen, možná díky úspěchu filmu Bohemian Rhapsody. Bez váhání jsme tento nápad přijali a doufáme, že nezklameme jejich důvěru. A Charleston? Popularita nových a nových aranží na ragtime, swing a tradiční jazz ze začátku minulého století je obrovská a lehce „pitoreskní charleston" se dá uchopit rytmicky i výrazově docela svobodně, ale vždy optimisticky...

Na jakém festivalu nebo kde jste letos uskutečnili show před příjezdem na Ignis Brunensis?
Právě jsme absolvovali šňůru velkých jevištních show - Marpo, Kryštof na majálesech či koncerty Leoše Mareše v O2 aréně. Ohňostrojný muzikál jsme naposledy předvedli divákům v Děčíně a podle mého názoru byl velmi povedený.

Kam míříte z Brna?
Prakticky všechny naše kapacity a nápady směřují do ateliérů a na filmové lokace. Už několik měsíců pracujeme na výpravném americkém pohádkovém projektu A Boy Called Christmas a od léta nás čekají další epizody televizního fantasy seriálu Carnival Row. U obou projektů máme na starost kompletní supervizi nad speciálními efekty. Také zvažujeme několik pozvánek na příští rok a už nyní plánujeme a připravujeme také 23. ročník Ignis Brunensis 2020.

Medailon ohňostrůjce:
Jméno a příjmení: Jaroslav Štolba
Funkce v týmu: Spolumajitel společnosti, designér, technický ředitel festivalu Starobrno Ignis Brunensis.
Tři slova, která mě charakterizují: Emoce, emoce, emoce.
Co je můj profesní sen: Stále stejný; uživit se tím, co máme rádi.

Medailon ohňostrůjného týmu:
Název týmu: Flash Barrandov SFX.
Rok vzniku týmu: Pod názvem Flash Barrandov SFX jsme vznikli v roce 1992, jako pokračovatelé tradice speciálních efektů v barrandovských ateliérech ale fungujeme od 30. let minulého století.
Počet představení za rok: Těch větších téměř dvacet.
Největší úspěch v posledním období: Velmi povedené pyromuzikály v Mnichově, Cannes, Hannoveru, Monaku a Oensingenu. Také jsme slavili obrovský úspěch na poli filmovém: zdařilou supervizi při speciálních efektech na projektu Carnival Row.

Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en