Portugalský ohňostrůjce: Brněnští diváci vyrazí na cestu světem nejintimnější formy umění – tance

4/6/2019
Brno - Klasická hudba, flamenco nebo rokenrol jsou jen příklady několika hudebních žánrů, které zazní při prvním soutěžním ohňostroji na brněnské přehradě. Designér Nuno Fernandes z týmu Grupo Luso Pirotecnia slibuje roztančený ohnivý zážitek a nevídané efekty. Show si diváci užijí ve středu 5. června od půl jedenácté večer.


Na jakou část své show byste diváky upozornili?

Jsme nadšení z celého pyropředstavení. Tanec je nejintimnější formou umění, které spojuje duši s tělem. Můžete tančit milionem různých způsobů, přesto ale tanec vždy spojuje lidi svým oslavným nábojem. To je důvod, proč jsme se rozhodli na oblohu ztvárnit cestu světem tance. Balet, swing, rokenrol nebo Bollywood - i takové styly doprovodí náš ohňostroj. Tým Luso doufá, že diváci s námi budou tančit nebo alespoň podupávat do rytmu.

Mohou diváci očekávat nějaké překvapení nebo něco speciálního z hlediska efektů?
Protože Luso Pirotecnia je i výrobce, vždy na své show vozíme své vlastní efekty. Diváci se proto mohou těšit na jasné, zářivé neonové barvy a tradiční portugalské efekty jako Tremidas, Relampagos či Cores de Fugir, které dělají naše představení po celém světě nezapomenutelná. Věříme, že diváci tyto efekty rozhodně nepřehlédnou.

Jak jste pro svou show vybírali hudbu a jak se vám pracovalo se zakomponováním roztančeného Charlestonu?
Už náš prvotní nápad bylo připravit show, která by souvisela s tanečním uměním. Když jsme potom dostali instrukce o povinné hudbě, všechno do sebe zapadlo. Charleston k našemu tanečnímu tématu skvěle ladí.

Na jakém festivalu nebo kde jste uskutečnili show před příjezdem na Ignis Brunensis do Brna?
Festivalová sezóna pro nás ještě nezačala. Od začátku roku jsme ale připravili několik show doma v Portugalsku - k inauguraci dvou německých výletních lodí, několika státních svátků a podobně.

Kam míříte z Brna?
Chystáme se na Feux Loto-Québec v Montrealu v Kanadě, oslavíme národní den, 14. červenec, v Saint-Doulchard ve Francii. Diváci nás mohou vidět také na Mezinárodním ohňostrojném festivalu Vilniaus Fejerija v Litvě nebo na Mezinárodním ohňostrojném festivalu Rostec v Rusku.

Medailon ohňostrůjce:
Jméno a příjmení: Nuno Fernandes.
Funkce v týmu: Designér a lídr týmu.
Tři slova, která mě charakterizují: Kreativní, blázen do pyrotechniky, týmový hráč.

Medailon ohňostrůjného týmu:
Název týmu: Grupo Luso Pirotecnia.
Rok vzniku týmu: 1995.
Počet představení za rok: 50 až 70.
Největší úspěch v posledním období: Eurovision Song Contest 2018 - Portugalsko; Fête du Lac 2017 a 2013 - Francie; National Day Parade 2010 - Singapur atd...

Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en