Francouzský ohňostrůjce: Divákům dopřejeme výjimečný zážitek

12/6/2018
Brno - Důraz na emoce, synchronizaci hudby a efektů a také výrazné a jasné barvy. To vše čeká diváky posledního soutěžního ohňostroje Ignis Brunensis ve středu 13. června. „Naší prací je zachytit a vyjádřit různé pocity, které hudba vzbuzuje. Náš koncept je založený právě na emocích a inspirovaný nocí. Emoce, které se propojí v jeden celek, budou hlavní linkou naší show," řekl šéf francouzského týmu Lux Factory Arnaud Fouriau.

Mohou diváci očekávat nějaké překvapení nebo něco speciálního z hlediska efektů?
Naše představení děláme hlavně pro diváky, takže doufáme, že jim dopřejeme výjimečný zážitek. Naší velkou zálibou je choreografie pohybů ohně, navíc používáme ohňostroje s velmi jasnými a zářivými barvami. Divákům proto můžeme slíbit, že uvidí spoustu různých efektů. A co se týče překvapení - pokud je prozradíme, už to nebude překvapení.

Jak jste pro svou show vybírali hudbu a jak se vám pracovalo se zakomponováním skladby Antonína Dvořáka, zařazené jako připomínka 100. výročí vzniku Československa?
Hudbu jsme vybírali tak, aby ladila s Brněnskou přehradou, kterou jsme si minulý rok mohli prohlédnout. Zakomponování povinné hudby pro nás bylo velmi snadné, protože je velmi vizuální a veselá, oslavná. Antonín Dvořák byl skvělým skladatelem. Troufáme si říct, že uměl zachytit a sdělit emoce hudbou lépe než kdokoli jiný. Vše tohle, hudba i prostředí, nás vedlo k show Noc pod hvězdami.

Na jakém festivalu nebo kde jste uskutečnili show před příjezdem do Brna?
Naše společnost je ještě velmi mladá. Lidé v týmu ale mají spoustu zkušeností. V roce 2016 jsme byli na hannoverské International Competition of Fireworks a na mezinárodním festivalu La Grande Motte. Letos jsme se zúčastnili finále festivalu v Courchevel, International Pyrotechnic Art. Na každé z těchto událostí se dozvídáme o spoustě vzrušujících dobrodružství a příběhů a potkáváme mnoho zajímavých lidí. Ale Ignis Brunensis je pro nás výjimečnou událostí se skvělým domácím týmem, Flash SFX Barrandov, a skvělou atmosférou a podmínkami pro práci.

Kam míříte z Brna?
Už v sobotu 16. června nás čeká show blízko města Rouen v Normandii. Plánujeme živou hudební produkci, kterou synchronizujeme s pyrotechnickou show Chromatické vlny. Do ohňostroje zapojíme i naše vlastní hudebníky a skladatele. Plánujeme i více show pro Národní den Francie. Přes léto budeme dost vytížení.

Medailon ohňostrůjce:
Jméno a příjmení: Arnaud Fouriau.
Funkce v týmu: Ředitel, umělecký manažer.
Tři slova, která mě charakterizují: Lépe mě zvládnou charakterizovat další lidé z týmu. Ale jsem velmi nadšený, kdykoli se do něčeho pustím.
Co je můj profesní sen: I nadále sdílet svoje vize a představivost s více a více diváky. Myslím, že ohňostroj člověku perfektně umožňuje se vyjádřit.

Medailon ohňostrůjného týmu:
Název týmu: Pok 2.0 Lux Factory (Lux Factory).
Rok vzniku týmu: V roce 2017 jako Lux Factory. Ale dříve, od roku 2009, jsme existovali jako Compagnie Pok sous les étoiles.
Počet představení za rok: 50 až 60.
Největší úspěch v posledním období: To je těžké říci. Snad naše show, Chromatické vlny, která je postavená na zcela originálním konceptu. Zdrojem překvapení je v ní synchronizace - pyrotechnické efekty působí, jako by je tvořily hudební nástroje.

Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en