Český ohňostrůjce: Přeneseme na nebe rychlost a techniku, které charakterizují naše století

23/5/2019
Brno - Zahájit dvaadvacátý ročník Ignis Brunensis a oslavit výročí brněnské městské dopravy plánují čeští ohňostrůjci z Theatrum Pyroboli. Designér Ivan Martinek si na 24. května přichystal magické obrazy i originální efekty. Diváci je budou moci pozorovat od 22:30 nad hradem Špilberk.

Na jakou část své show byste diváky upozornili?
Naše slavnostní zahájení přehlídky Ignis Brunensis se věnuje 150. výročí brněnské městské dopravy a jejímu vývoji napříč třemi staletími. S obsahem jednotlivých obrazů chceme probudit představy diváků. Rád bych vyzdvihl třetí, závěrečnou část, týkající se elektrických vozů - tedy šalin. Rytmus hudebního podkladu nám otevřel prostor pro fantazijní obrazy na obloze nad brněnským Špilberkem. Proměna zlatých krekových koulí v barevné gejzíry vzbuzuje pocit dynamických částic fyzikálních procesů. Právě rychlost a techniku vnímáme jako obraz 21. století. Pohyb v prostoru a přenos lidí a těles po městech je nedílnou součástí každého dne. Proto jsme se rozhodli, že zvýšíme míru zážitků zajímavými materiály v různých výškových hladinách.

Mohou diváci očekávat nějaké překvapení nebo něco speciálního z hlediska efektů?
Máme připravenou originální sestavu materiálů, ze kterých skládáme magické obrazy a vše zakončíme gradací ve finále ohňostroje. Skladbu materiálů bych přirovnal ke škále barev, kterou používají malíři. Jde především o jejich designové zpracování. Věřím, že v naší show si každý divák najde své oblíbené barvy a efekty.

Jak jste pro svou show vybírali hudbu?
Hudba neodmyslitelně dotváří atmosféru celé show, vybírali jsme ji proto pečlivě a tak, aby připomínala jednotlivé epochy hromadné dopravy. První obraz se věnuje takzvané koněspřežce, doprovázené Rossiniho overturou k opeře Vilém Tell, jejíž rytmus připomíná koňský cval. Století páry symbolizuje Karolinka, parní lokomotiva, podkreslená Dvořákovou Humoreskou. Závěr, století elektrické „šaliny", spojuje dynamická hudba soundtracků světoznámého Hanse Zimmera.

Na jakém festivalu nebo kde jste uskutečnili show před příjezdem na Ignis Brunensis do Brna?
Letos jsme uskutečnili několik novoročních ohňostrojů, které mimo jiné oslavovaly sté výročí vzniku České republiky. Užili jsme si například ohňostroj v malebné starobylé Telči, naše show zářila i v Litomyšli či Slavkově.

Kam míříte z Brna?
Na akce a festivaly po celé republice. Pro ty připravujeme komponované ohňostroje s různými příběhy.

Medailon ohňostrůjce:
Jméno a příjmení: Ivan Martinek
Funkce v týmu: Designér a frontman týmu
Tři slova, která mě charakterizují: Cílevědomost, invenčnost a sveřepost

Medailon ohňostrůjného týmu:
Název týmu: Theatrum Pyroboli
Rok vzniku týmu: 1987
Počet představení za rok: 30
Největší úspěch: Paříž, 1992
Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en