Vzdáme hold Dvořákovi i show z Kraví hory, říká český ohňostrůjce

1/6/2018
Brno - Designér společnosti Flash Barrandov SFX Jaroslav Štolba nechce diváky připravovaného sobotního ohňostrůjného představení upozorňovat na žádnou dílčí část ohňostroje. „Věříme, že pro diváky bude výjimečná celá show Ó, Štěstěno," je přesvědčen. Český tým ohňostrůjců chce vzdát hold představení na hudbu z opery Carmina Burana, se kterou vystupoval už před dvaceti lety na brněnské Kraví hoře.

Mohou diváci očekávat nějaké překvapení nebo něco speciálního z hlediska efektů?
Štěstěna má často více tváří, je nevypočitatelná. Naše show je technicky náročná a my budeme napjatě očekávat, zda se Kolo Štěstěny, umístěné na pontonu, roztočí tím správným směrem... Naštěstí jsme ale dobře připravení. Většina ohňostrojného materiálu, který používáme, pochází od španělské společnosti Ricardo Caballer.

Jak jste pro svou show vybírali hudbu a jak se vám pracovalo se zakomponováním skladby Antonína Dvořáka, zařazené jako připomínka 100. výročí vzniku Československa?
Od uvedení malé části z hudebních motivů opery Carminy Burany na festivalu Ignis Brunensis už uplynulo 20 let. Show se tehdy konala na Kraví hoře a v docela skromném pojetí. Proto jsme se rozhodli ji uctít plnohodnotným znovuuvedením, remakem. Dvořákova koncertní předehra Karneval je bezesporu jedním z českých hudebních bestsellerů, která vedle krásného zvuku a melodické svěžesti působila na náš národ i v pesimistických dobách velmi blahodárně. Je nám blízká, zajímavé bude, jak ji ztvární naši hosté z Polska, Rumunska a Francie.

Na jakém festivalu nebo kde jste uskutečnili show před příjezdem na Ignis Brunensis?
Kromě série majálesů s tradičním zakončením zde v Brně jsme si užili především multimediální show na strhujícím koncertu Marpo & TroubleGang Dead man Walking v O2 aréně. Musíme však zmínit i účast na letošní největší evropské ohňostrojné show ve švýcarském Oensingenu.

A kam míříte z Brna?
Po festivalu Starobrno Ignis Brunensis to bude řada sezonních open air festivalů a po krátké konsolidaci začne příprava na velkou show, kdy vyměníme pontonové soulodí na Brněnské přehradě za soulodí hluboko v Indickém oceánu.

Medailon ohňostrůjce:
Jméno a příjmení: Jaroslav Štolba.
Funkce v týmu: Spolumajitel společnosti, designér, technický ředitel festivalu Starobrno Ignis Brunensis.
Tři slova, která mě charakterizují: Emoce, emoce, emoce.
Co je můj profesní sen: Stále stejný; uživit se tím, co máme rádi.

Medailon ohňostrůjného týmu:
Název týmu: Flash Barrandov SFX.
Rok vzniku týmu: Pod názvem Flash Barrandov SFX jsme vznikli v roce 1992, jako pokračovatelé tradice speciálních efektů v barrandovských ateliérech ale fungujeme od 30. let minulého století.
Počet představení za rok: Těch větších téměř dvacet.
Největší úspěch v posledním období: Velmi povedené pyromuzikály v Mnichově, Cannes, Hannoveru, Monaku a Oensingenu. Také jsme slavili obrovský úspěch na poli filmovém: zdařilou supervizi při speciálních efektech na projektu Carnival Row.

Dominika Bayerová
Autorka je studentkou FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrči
cz en