Sedmdesát let brněnské lodní dopravy – lidé dnes měli plavbu zdarma

21/5/2016

Oslavy 70. výročí lodní dopravy přilákaly na Brněnskou přehradu davy lidí. Foto: Jan MenšíkBrněnská přehrada - Nejen slunečné počasí lákalo dnes Brňany či návštěvníky města na přehradu. Velkým lákadlem byla také možnost plavby parníkem po celý den zadarmo. Už dopoledne tak lidé tvořili v přístavišti dlouhé fronty.

Návštěvníci, kteří se sjížděli na oslavy 70. výroční brněnské lodní dopravy, mohli k přepravě z centra města až na Brněnskou přehradu využít speciálně pro dnešní akci připravené historické autobusy. Přeprava byla na rozdíl od parníku placená - jednosměrná jízdenka stála 30 korun, zpáteční 50 korun. Hlavně pro děti byla jízda historickými autobusy a pak parníkem opravdovým zážitkem.

Možnost svézt se na lodi si nenechal ujít například devítiletý Martin, který si s tatínkem vystál dlouhou frontu. „Už jsme se stihli podívat také do doků na výstavu. Moc se nám líbila," řekl Martinův otec.

Michal Kryštof má přehradu rohem a lodě má rád nejen on, ale i a celá jeho rodina. „Na parník se však vzhledem k velké frontě nechytáme. Navštívili jsme loděnici a děti byly na dílničkách. Užíváme si to," zhodnotil akci Kryštof, který na oslavy dorazil s rodinou.

Když někomu při plavbě vyhládlo, mohl si v přístavišti pochutnat na jídlech z mnoha částí světa. Výběr byl opravdu velký, v nabídce byly například dobroty z Japonska či Španělska. Organizátoři nezapomněli ani na vegany a vegetariány.

„Oslavy mám rád. Přijde hodně lidí, je tady spousta atrakcí a směna hned rychle uteče," řekl kapitán lodi Lipsko Josef Chládek, který jezdí parníkem už od roku 1988.

Program oslav skončil v 18 hodin a na návštěvnících bylo vidět, že si den naplno užili. I zpátky domů mohli lidé jet historickými autobusy. Lidé, kteří dnešní oslavy nestihli, nemusí zoufat - i v následujících dnech se budou na Brněnské přehradě konat různé atraktivní akce festivalu Brno - město uprostřed Evropy.

Jan Menšík
Autor je student žurnalistiky na FSS MU v Brně,

více informací na www.munimedia.cz


Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en