Brněnské náměstí Svobody jako letiště a trochu i kosmodrom

15/6/2018
Brno, náměstí Svobody - Nebylo to jednoduché, dostat na brněnské centrální náměstí několik letadel. Na přistání to tam přece jenom není. Organizátoři připomínky 100 let československého leteckého průmyslu a 40 let československé kosmonautiky museli několik letadel nejprve rozebrat, aby je pak ve čtvrtek přímo na náměstí zase sestavili dohromady.

Centrum jihomoravské metropole tak nyní nabízí návštěvníkům zajímavou podívanou v podobě čtyř letadel, která byla vyrobená v tuzemsku. V rozhlehlém stanu je pro diváky připravená rovněž maketa nového letadla L 410 NG, do které je možné se podívat a vyzkoušet si roli pilota nebo cestujícího. „Je super, že se můžeme do letadla podívat, děti byly nadšené," ohodnotila nápad pořadatelů Eva Mrázková, která se na oslavy přišla podívat společně se svými dvěma dětmi.

Návštěvníky čeká i unikátní meteorit Muonionalusta, který byl v roce 1906 objevený ve Švédsku. Je to nejstarší meteorit na Zemi a v Brně je vystavený kus je o hmotnosti 21 kilogramů.

Komu by ani to nestačilo, může přijít v sobotu od 15 do 16 hodin na autogramiádu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. „Dnes jsem se přišel podívat na letadla a na motory, které jsou vystavené ve stanu, zítra si chci odnést podpis pana Remka," řekl student Josef Bláha.

O víkendu návštěvníci mohou těšit i na další bohatý doprovodný program na přistaveném pódiu. Zájemce čeká hudba, tanec i zpěv nejen českých, ale i světových hitů.

Radka Tichá
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en