Švédští ohňostrůjci připomněli mistry rockové i populární hudby. Soutěž měla majestátní finále

6. 7. 2022

Poslední ohňostroj mezinárodní soutěže Ignis Brunensis odpálil 6. července švédský tým Göteborgs Fyrverkeri nad Brněnskou přehradou. Show nazvaná Vzpomínky na Mistry poctila ikony popové i rockové hudby a ohromila diváky.

Brno-Bystrc - Vzpomínky na Mistry, tak švédští ohňostrůjci nazvali show, kterou po dvou covidových odkladech přivezli do Brna. Z reproduktorů zněla Beethovenova Osudová, Symfonie č. 5, ale také legendy, které v posledních letech opustily tento svět - David Bowie, Aretha Franklin, legenda westernů Ennio Morricone nebo švédské duo Roxette.

Velmi majestátní ohňostrojný muzikál zabral doslova celé nebe, designéři ale nezapomněli ani na vodní plochu. Ředitel týmu a designér show Martin Hildeberg přiznal, že tým rád využil efektů hořících na vodní hladině i toho, že na vodě se nemusí obávat létajících jisker.

„Bylo to něco strhujícího, nedokázala jsem odtrhnout zrak ani na vteřinu," zhodnotila show jedna z divaček, Ema Křivská.

Přípravu ohňostroje si autoři užívali i přes náročnější podmínky, které jim připravilo počasí. „Chceme předat poselství, že si lidé mají užívat života. Osud umí být neúprosný, můžete ztratit lásku, dokonce i život. Naše show chce svým rytmem i zakončením říci - nikdy se nevzdávejte," popsal Hildeberg.

A podle nadšených reakcí v publiku se švédským ohňostrůjcům rozhodně podařilo brněnské diváky povzbudit.

Středeční ohňostroj jako poslední hodnotí odborná porota mezinárodní soutěže. Proto obsahoval i povinnou dvouminutovku od Beethovena, kterou Švédové zvolili v jejím tradičním provedení. „Zbožňuji tuto symfonii, bylo pro mě potěšení ji do show zařadit. Je hodně dynamická, silná, ale má i krásné klidnější části. Skvělá hudba pro ohňostroj," okomentoval volbu organizátorů Hildeberg.

Ohňostroj střídal statičtější ohnivé prvky na hladině vody s velkými ohnivými koulemi, které zabíraly celé zorné pole diváka. Jednotlivé písně a interpreti byli oddělení kratičkou pauzou v efektech, různé písně se dočkaly i různorodého ztvárnění - od dramatických efektů až po rozvernou náladu na hudbu královny soulu Arethy Franklin. „Nejvíce nás inspiroval mladý švédský génius Tim Bergling, známý jako Avicii, a jeho pohnutý osud," řekl Hildeberg.

Příznivci ohňostrojů si mohou vychutnat ještě epilog, pyromuzikál nad hradem Špilberk v režii Flash Barrandov SFX, který zazáří 23. července. Ohňostrojný epilog je inspirovaný 200. výročím narození Gregora Johanna Mendela.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en