Švédští ohňostrůjci připomněli mistry rockové i populární hudby. Soutěž měla majestátní finále

6/7/2022

Poslední ohňostroj mezinárodní soutěže Ignis Brunensis odpálil 6. července švédský tým Göteborgs Fyrverkeri nad Brněnskou přehradou. Show nazvaná Vzpomínky na Mistry poctila ikony popové i rockové hudby a ohromila diváky.

Brno-Bystrc - Vzpomínky na Mistry, tak švédští ohňostrůjci nazvali show, kterou po dvou covidových odkladech přivezli do Brna. Z reproduktorů zněla Beethovenova Osudová, Symfonie č. 5, ale také legendy, které v posledních letech opustily tento svět - David Bowie, Aretha Franklin, legenda westernů Ennio Morricone nebo švédské duo Roxette.

Velmi majestátní ohňostrojný muzikál zabral doslova celé nebe, designéři ale nezapomněli ani na vodní plochu. Ředitel týmu a designér show Martin Hildeberg přiznal, že tým rád využil efektů hořících na vodní hladině i toho, že na vodě se nemusí obávat létajících jisker.

„Bylo to něco strhujícího, nedokázala jsem odtrhnout zrak ani na vteřinu," zhodnotila show jedna z divaček, Ema Křivská.

Přípravu ohňostroje si autoři užívali i přes náročnější podmínky, které jim připravilo počasí. „Chceme předat poselství, že si lidé mají užívat života. Osud umí být neúprosný, můžete ztratit lásku, dokonce i život. Naše show chce svým rytmem i zakončením říci - nikdy se nevzdávejte," popsal Hildeberg.

A podle nadšených reakcí v publiku se švédským ohňostrůjcům rozhodně podařilo brněnské diváky povzbudit.

Středeční ohňostroj jako poslední hodnotí odborná porota mezinárodní soutěže. Proto obsahoval i povinnou dvouminutovku od Beethovena, kterou Švédové zvolili v jejím tradičním provedení. „Zbožňuji tuto symfonii, bylo pro mě potěšení ji do show zařadit. Je hodně dynamická, silná, ale má i krásné klidnější části. Skvělá hudba pro ohňostroj," okomentoval volbu organizátorů Hildeberg.

Ohňostroj střídal statičtější ohnivé prvky na hladině vody s velkými ohnivými koulemi, které zabíraly celé zorné pole diváka. Jednotlivé písně a interpreti byli oddělení kratičkou pauzou v efektech, různé písně se dočkaly i různorodého ztvárnění - od dramatických efektů až po rozvernou náladu na hudbu královny soulu Arethy Franklin. „Nejvíce nás inspiroval mladý švédský génius Tim Bergling, známý jako Avicii, a jeho pohnutý osud," řekl Hildeberg.

Příznivci ohňostrojů si mohou vychutnat ještě epilog, pyromuzikál nad hradem Špilberk v režii Flash Barrandov SFX, který zazáří 23. července. Ohňostrojný epilog je inspirovaný 200. výročím narození Gregora Johanna Mendela.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en