Technické muzeum v Brně se proměnilo ve výstavní síň i zábavní park

28/8/2021

Brno - Královo Pole - V jednu velkou výstavu se v sobotu proměnil areál brněnského technického muzea u příležitosti oslav 60 let od své samostatnosti.

Právě před 60 lety se totiž brněnská pobočka Národního technického muzea osamostatnila a vznikla nová instituce: Technické muzeum v Brně. Na oslavu tohoto výročí nyní uspořádalo muzeum pod názvem Šedesátka s Technickým muzeem v Brně celodenní výstavu v celém areálu, která návštěvníkům připomněla expozice i představila práci muzea.

„Akci jsme vymýšleli pro rodiny s dětmi, večer pak máme v plánu oslavu pro zaměstnance. Už od 10 hodin vystavujeme před budovou vozidla a v muzeu jsme připravili průřez expozicemi," přiblížil náměstek ředitele muzea pro odbor vědy a techniky Josef Večeřa.

Před areálem si návštěvníci mohli po celý den prohlédnout množství historických vozů, a to osobních, hromadné dopravy i vojenských. Venku se pak konaly koncerty, módní přehlídka, různé pokusy a show. Uvnitř muzea byly otevřeny všechny expozice a návštěvníci si muzeum mohli zdarma projít. Úplnou novinkou pak byla výstava dokumentující historii výroby šicích strojů. Vozy hromadné dopravy bylo možné se i svézt na náměstí Svobody a zpět.

Akce nadchla děti i dospělé. „Hrozně mě baví, že si můžu sáhnout na letadla, na motorky a vyfotit se s historickými strážníky," pochlubil se například malý Samuel Starý. Podle Kateřiny Poledňové byla akce pro sobotní den, kdy nebylo to nejlepší počasí, ideální. „Děti se zabavily, něco jsme se dozvěděli a měli jsme možnost vidět zajímavé kostýmy i jiné exponáty," pochvaluje si.

Závěr Šedesátky patří koncertu kapely Žlutý pes. Koncert na pódiu ve venkovním areálu začíná v 18 hodin.

Dominika Lišková

Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online
cz en