V Olympia parku se proháněly vláčky

8/6/2015

Modřice – Rozsáhlé centrální nádraží zahrnující výpravní budovu, dílnu, remízu pro osobní vozy a depo pro lokomotivy s točnou bylo v neděli dokonalým zázemím pro čtvrtý ročník Parní Olympie, mezinárodního srazu železničních modelářů v Modřicích u Brna. Dětem i dospělým návštěvníkům se tajil dech nad naleštěnými modely vláčků různých typů a velikostí. K vidění na nedalekém parkovišti byly i historické autobusy, parní stříkačka a další technika ve skutečné velikosti.

Stejně jako loni dorazila na Parní Olympii Marcela Kedrová s manželem. „Člověk si připomene, čím jezdíval dřív do školy. Když to nejsou ty úplně staré parní modely, jsou tady opravdu i ty, s nimiž jezdili pětačtyřicetiletí a starší," zavzpomínala. Líbily se jí ovšem i staré stroje. „Mají něco do sebe, vidět už je lze jen na takovýchto akcích," podotkla návštěvnice.

Sehnat účastníky na parní sraz není podle organizátorů nic jednoduchého. „V České republice moc klubů není, hodně fungují v Rakousku, v Německu, ve Švýcarsku," uvedl jeden ze tří zakládajících členů parkové železnice v Olympia parku Tomáš Randýsek. Kromě uvedených zemí byli letos nejvzdálenější účastníci z Anglie a ze Slovinska. Celkem dorazilo na pětadvacet modelářů.

Randýsek se k lokomotivám dostal už jako malý přes dědečka, který pracoval u Československých státních drah. „Všichni, kteří se podílíme na činnosti Společnosti moravských parkových drah, o sobě říkáme, že jsme se narodili s kolejnicí v hlavě," tvrdí modelář.

Po kolejích v parkové železnici jezdí modely v takzvaném supervelkém měřítku. Jsou to dokonalé funkční zmenšeniny skutečných lokomotiv. Stroj tedy pohání horká pára vyvíjená v kotlích na uhlí.

Setkání Parní Olympia pořádá Společnost moravských parkových drah ve spolupráci s obchodním centrem Olympia a městem Modřice. Stavba parkové železnice začala v roce 2009 a od roku 2012 je tato první veřejná parková dráha v České republice v provozu. Návštěvníci se mohou přijít svézt každý víkend vždy od května do října.

Zlata Bauerová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz


Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en