Brněnské náměstí Svobody se na týden stane centrem milovníků vín a folkloru

1/6/2016

Brno, náměstí Svobody - Ve znamení pečlivého aranžování lahví vín, dozdobování stánků a vylaďování posledních detailů bylo středeční ráno na brněnském náměstí Svobody. Začíná Vínománie, která bude po osm dní nabízet to nejlepší z moravských vín, ale i jídel či řemeslných výrobků.

„Zatím to tu vypadá sice dobře, ale nejlepší to bude v pátek, až se celý festival pořádně rozběhne," řekl Oldřich Slezák, který dnes nemířil přímo na Vínománii, jenom měl cestu okolo. Jiní už si svou návštěvu naplánovali, jako například rodina Diblíkova, která původně vyrazila do Vily Tugendhat, ale její členové si jako praví milovníci vín neodpustili krátkou ochutnávku.

Podle produkčního Vínománie Luďka Tvrdého se akce snaží oproti jiným odlišit pečlivým výběrem různorodosti a hlavně kvality. „Rozdíl vidím i v rozsahu programu. Ne každý festival si může dovolit pozvat pomalu šedesátičlenný vojenský umělecký soubor Ondráš," uvedl Tvrdý. Snahu o největší možnou kvalitu potvrzuje i organizátorka akce Eva Skácelová, podle níž byl každý účastník, nejen vinaři, vybíraný podle nejpřísnějších kritérií. Důkazem toho může být i stánek s kořením Od Samuela. „Veškeré koření mícháme podle rodinných receptů. Nejstarší z nich pocházejí až ze středověku," uvedla prodavačka Eva Perná.

Festival vína trvá až do 8. června. Každý den lze degustovat vína od desáté hodiny ranní až do večera. Denně je pro návštěvníky připravený také bohatý folklorní program.

Matěj Říha
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en