Vítěze soutěže ohňostrojů zásadně netipuju, říká Jiří Morávek

21/5/2014
Brno – Program takřka na každém kroku je připravený pro návštěvníky festivalu Brno – město uprostřed Evropy. Lákadlem 17. ročníku není jen tradiční ohňostrůjná soutěž, ale i další bohatý program. Pro návštěvníky je připravený téměř do konce června. Jiří Morávek, šéf společnosti SNIP & CO, která je hlavním producentem festivalu, zavzpomínal na začátky akce a připomněl významná výročí související s letošním ročníkem.
Šéf producentské společnosti festivalu Jiří Morávek. Foto: Vendula Pudelková

Festival má mnohaletou tradici. Je těžké neustále objevovat nové a pro návštěvníky zajímavé věci?
Tradice festivalových setkávání v ulicích Brna a v dalších místech Jihomoravského kraje blížící se dvěma desetiletím stále nevyčerpala a podle mě ani dlouho nevyčerpá zajímavá témata a příležitosti pro setkávání lidí – místních obyvatel, jejich hostů a přátel, návštěvníků jihomoravské metropole a regionů jižní Moravy z různých koutů naší země i ze zahraničí. Každoročně přicházejí nové nápady nejen našeho produkčního týmu, ale přistupují i další parťáci.

Co z letošního programu je podle vás výjimečné?
Výjimečnost si určitě najde každý podle svého gusta. A je z čeho vybírat – stačí si dobře prostudovat hlavní programovou nabídku v tištěné a mediální propagaci, na www.ignisbrunensis.cz, včetně třeba tohoto festivalového bulletinu nebo v dalších informačních zdrojích. Ale přece jen zmíním alespoň některé ,,výjimečnosti“ jako například novinku v dětských pořadech – Jihobrněnský dětský den … den plný rekordů s ohňostrojem na hudbu pohádkových příběhů Harryho Pottera v sobotu 31. května. Milovníky motoristické historie pak určitě uspokojí tři významné akce v centru Brna s automobilovými veterány, které se konají ve dnech 24. května a 14. a 22. června. Milovníky velkých orchestrů určitě přilákají koncerty hudby Hradní stráže a Policie České republiky v pátek 30. května, Beatles mania v podání Filharmonie Brno 20. června nebo Rozhlasový Big Band orchestru Gustava Broma se známými sólisty 21. června. Na finále festivalové zábavy 22. června jsme zařadili komentované defilé historické i současné hasičské techniky pod taktovkou populárního herce Zdeňka Junáka. Ve stejný den večer zahajujeme premiérou muzikálu Noc na Karlštejně seriál představení – Městského divadla Brno v Biskupském dvoře Moravského zemského muzea pod typickou siluetou Petrova.

Letos uplyne 160 let od narození Leoše Janáčka. Jak se toto výročí promítne do programu festivalu?
Hudbu z tvorby brněnského hudebního skladatele Leoše Janáčka téměř každoročně slyšíme při komponovaných ohňostrojích mezinárodní přehlídky STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS. Dynamické úryvky a části skladeb tohoto hudebního velikána lákají ke zpracování ohňostrůjných příběhů mnohé mezinárodně uznávané specialisty – designéry. V letošním výročním roce, který je v Brně vyhlášený Rokem Leoše Janáčka, vybral náš producentský tým pro závazný úvod soutěžních ohňostrojů dvouminutovou část skladby Dymák z jeho Lašských tanců. Designéři ze čtyř zemí zpracují povinně asi dvouminutový úvod do svých show. Touto formou si připomeneme významné výročí Brňana Leoše Janáčka, který patří do první desítky nejčastěji hraných hudebních skladatelů klasické hudby na celém světě.

Jsou nějaká další významná výročí, která chcete návštěvníkům připomenout?
Brno a jižní Morava se svou bohatou kulturní tradicí, historickým vývojem města a regionu uprostřed Evropy, každoročně poskytují velké množství výročních příležitostí i jubilejních událostí. Kromě 160. výročí narození Leoše Janáčka si letos při festivalu zábavy připomeneme například 150 let od založení brněnského hasičského sboru, 145 let od zahájení provozu brněnské městské dopravy a 10 let Integrovaného dopravního systému v Jihomoravském kraji. Ale tím letošní výčet výročních připomínek zdaleka nekončí. Na festivalu si připomeneme v programu také 60 let činnosti Vojenského uměleckého souboru Ondráš a také 90. výročí zahájení vysílání Českého rozhlasu z brněnského studia. A na programu jsou i další pořady s výročním podtextem.

Na festivalu vystoupí mnoho zahraničních účinkujících, je náročné domluvit s nimi spolupráci?
Zahraniční účastníci se v největší míře účastní ohňostrojné přehlídky Ignis Brunensis. Vyjednávání a domluvy v mezinárodním prostředí samozřejmě nejsou úplně jednoduché. Ale brněnská přehlídka ohňostrojů a náš producentský tým má velmi dobrý zvuk a reference nejen v Evropě. Pravidelně, a dá se říci po celý rok, nám z různých částí celého světa přicházejí nabídky ohňostrůjců k účasti v brněnské přehlídce. Kvalitní práce, tradice a profesionální prostředí letos už 17. ročníku přehlídky nám dává určité výhody a silnou pozici při vyjednávání v zahraničí. Dělá také dobré jméno našemu městu Brnu, jihomoravskému regionu a lidem v něm působícím. Festival určitě přispívá i ke zvýšení povědomí o České republice.

Ohňostrůjný festival se za sedmnáctiletou éru značně rozrostl, nyní začíná v květnu a končí až ve druhé polovině června. Jak dlouho tak velkou akci připravujete?
Cílem festivalu zábavy s dominující přehlídkou ohňostrojů provázených hudbou je už od počátku především vytváření volnočasových příležitostí pro místní, návštěvníky z přilehlých regionů, z celé republiky i ze zahraničí. Proto se festivalové pořady rozrostly z původně čtyřdenní akce do zhruba měsíčního cyklu na počátku obvyklé středoevropské turistické sezóny. Pokud se podíváte na celkovou dramaturgii a programovou strukturu letošního i několika předchozích ročníků festivalu, vidíte, že řada akcí se koná už před, ale i po hlavním vyhlášeném termínu. Zapojené akce si pomáhají vzájemně s festivalem v podpoře návštěvnosti, rozšíření nabídky a zejména širší motivaci k návštěvám Brna a jihomoravského regionu. Navíc festival s rozsáhlým propagačním, mediálním a informačním systémem pomáhá často kvalitním akcím, které při samostatné produkci nezískají vždy potřebný zájem veřejnosti. Příprava takové akce je opravdu dlouhá, je to permanentní práce, cesta k jednotlivým pořadům od nápadu po uskutečnění trvá někdy i několik let. Jindy to ale může být kouzlo okamžiku nebo momentální příležitosti. Chce to trpělivost, důvěru partnerů, týmovou práci a především dávat o sobě vědět doma i v zahraničí.

Vzpomenete si ještě na první festivalový ročník – co se vám vybaví, když se ohlédnete zpět za svou dosavadní prací na festivalu?
Vzpomínky na propršený a chladný první ročník ohňostrůjné přehlídky v roce 1998 v parku pod hvězdárnou na Kraví hoře se nedají z paměti odstranit. Zejména pak velký zájem lidí o tehdejší v našich končinách neznámou a rozsahem oproti dnešku menší nabídku ohňostrojů v absolutně nepříznivém počasí. Všechny nás to nastartovalo a přesvědčilo, že naše práce má šanci na úspěšné pokračování. Město, region, instituce, podnikatelé a především lidé v něm mají co nabídnout. Všichni lidé se chtějí bavit, předvádět se, ukazovat v dobrém světle. Je také pravdou, že je za čím se ohlížet, protože jsem stál u zrodu koncepcí, programové struktury, záměrů i produkcí každého ročníku festivalu zábavy. Nejvíc pyšný jsem především na stále velký zájem lidí být u toho a užít si festivalové atmosféry, která se vymyká našemu zbrklému způsobu života. A pak jsem také velmi pyšný na to, jak o nás a naší práci mluví v republice a zejména v zahraničí – a dost často nám leccos závidí. Nemohu nezmínit také náš kvalitní produkční a festivalový tým, do něhož vstupují i vyhledávaní specialisté z Česka a zahraniční odborníci. Všichni se na sebe do Brna vždy těšíme, i když je to velký fofr.

Letos se ohňostrojové soutěže zúčastní Chorvati, Řekové Češi a Rakušané. Máte tip na vítěze?
Zásadně netipuju. Především proto, že každoročně vybíráme srovnatelné vysoce kvalitní a mezinárodně ostřílené ohňostrojné společnosti, včetně českých ohňostrůjců. Vyhrát může kdokoliv z nich. Mimo jiné proto, že jsou laureáty řady ocenění z prestižních světových ohňostrůjných soutěží, mezi něž se řadí i STAROBRNO – IGNIS BRUNENSIS. Pak je ale třeba vzít v úvahu také přírodní a klimatické jevy, které mohou výrazně ovlivnit i ten nejkvalitnější ohňostrojný materiál a vysoce odbornou lidskou práci. Výsledky práce ohňostrůjců na bázi výbuchů na obloze při odpalech z vodní hladiny mají z hlediska úspěšné show spoustu záludností, potřebných předpokladů i klimatických podmínek, které nelze vždy a úplně ovlivnit. Ale někdo zvítězit musí, i když každá ohňostrůjná i mezinárodní přehlídková rodina se ráda schází při soutěžích také proto, že si má stále co říci. A to je dobře. Proto přijďte do naší festivalové rodiny a bavte se s námi.

Vendula Pudelková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en