Vítězi Ignis Brunensis se stali Francouzi

18/6/2015

Brno-střed – Mezinárodní ohňostrojné přehlídce Ignis Brunensis letos jednoznačně kralují Francouzi. Nejenže získali hlavní cenu poroty, ale obdrželi také Cenu České televize za nejlepší scénografii.

Hlavní cenu poroty přebírá francouzský designér Patrick Brault. Foto: Robert Vystrčil

„Bylo to pro nás velké překvapení," uvedl tvůrce vítězného ohňostroje Patrick Brault. Francouzští ohňostrůjci zaujali odbornou porotu celkovým dojmem ohňostroje. Porotci hodnotili synchronizaci s hudebním doprovodem, výtvarnou a scénografickou koncepci.

Vítězové předvedli ve středu večer na brněnské přehradě show nazvanou Jak chlapec potkal dívku. Divákům odvyprávěli milostný příběh. Nechyběla láska na první pohled, posedlost a zlomené srdce. Ohňostrůjci ve svém představení využili široké hudební spektrum včetně známých filmových skladeb nebo legendární písně francouzské zpěvačky Édith Piaf La vie en rose.

Cenu Českého rozhlasu za hudební doprovod si odnesl slovinský tým ze společnosti Hamex Pirotechnika a brněnský primátor ocenil La Tirrena Fireworks z Itálie za nejlepší zpracování povinné části ohňostroje na Dvořákovu 6. symfonii.

Hlavní cenu vítězům předal brněnský primátor Petr Vokřál. Slavnostní vyhlášení pak ukončila francouzská hymna následovaná dlouhým potleskem.

Definitivní tečku za přehlídkou napíše v sobotu večer na Špilberku ohňostroj Kočka a myš v režii české společnosti Flash Barrandov SFX.

Odborná porota vybírala mezi soutěžními show slovinských, italských a francouzských ohňostrůjců. Čeští ohňostrůjci se letošní přehlídky účastní exhibičně mimo hlavní soutěž.

Cenu diváka organizátoři udělí ve čtvrtek 25. června po ukončení hlasování. Lidé mohou vybírat ze všech šesti ohňostrojů letošní přehlídky STAROBRNO IGNIS BRUNENSIS. Hlasovat lze na internetové adrese www.ignisbrunensis.cz a prostřednictvím anketních lístků distribuovaných v programových magazínech, v restauracích McDonald´s v Brně a na infostánku obchodního centra Olympia Brno. Hlasování začíná v sobotu 20. 6. ve 23.00, uzávěrka ankety je ve středu 24. 6. ve 24.00.

Několik otázek pro designéra vítězného ohňostroje Patricka Braulta

Očekával jste výhru?
Ne, bylo to pro mě překvapení. Samozřejmě jsme doufali, že zvítězíme, ale konkurence byla velká. Všechny ohňostroje byly překrásné.

Pomůže vám toto vítězství v další práci?
Určitě. Ignis Brunensis je festival známý po celém světě. Možná díky výhře dostaneme pozvánky na další festivaly a jiné nabídky.

Co jste si na festivalu užil nejvíce?
Přijetí lidí kolem. Nikdy dřív jsem nebyl v České republice, ale ve srovnání s jinými státy se nám dostalo opravdu vřelého uvítání.

Přijel byste na festival Ignis Brunensis znovu?
Ano, s velkou radostí.

Kristýna Gillíková,
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz


Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en