Zábava pod hradbami a Dopravní nostalgie: flašinetáři, Mozartovy děti, koněspřežka i koncert hudby hradní stráže

14/6/2022

Zajímavé zážitky pro oči i uši čekají od pátku 17. do neděle 19. června návštěvníky brněnské Zábavy pod hradbami a Dopravní nostalgie. Milovníky hudby potěší například Brno Brass Fest, koncert Mozartových dětí nebo flašinetáři. Milovníky historie či dopravy zase třeba parní tramvaj nebo koněspřežka.

Brno - Mnozí návštěvníci i obyvatelé Brna zřejmě budou od pátku do neděle řešit velké dilema: kterou z mnoha akcí Zábavy pod hradbami či Dopravní nostalgie navštívit. Zda dát přednost například pátečnímu slavnostnímu defilé policejního mistrovství v jízdě na koni, nebo si počkat třeba na sobotní dopolední dopravní konvoj, který z náměstí Svobody povede parní tramvaj Caroline a koněspřěžka za doprovodu dechovky a flašinetářů. Nebo snad navštívit obojí? A ještě k tomu něco přidat?

Od pátku 17. do neděle 19. června nebude v Brně o kulturní program pod křídly festivalu Ignis Brunensis nouze. Díky Zábavě pod hradbami se centrum města rozezní hudbou, milovníky historických vozidel pak nadchne Dopravní nostalgie s doprovodnými akcemi.

Kupříkladu letošní Dopravní nostalgie přináší zcela nové akce, ale i populární stálice. Chybět nebude oblíbená parní tramvaj Caroline, koněspřežná tramvaj nebo motorové tramvajové vozy ze 40. a 70. let minulého století - T2 a K2. Z autobusů se návštěvníci mohou těšit na vozy Praga RND, Škoda 706 RTO, Karosa B40 či Ikarus 280, k vidění budou také trolejbusy Škoda 6Tr, 7Tr a 9Tr nebo Škoda T11.

Vozidla budou v sobotu dopoledne stát na náměstí Svobody od 10 hodin, poté se rozjedou jako zvláštní okružní linky. „Jsem rád, že všem návštěvníkům Dopravní nostalgie můžeme ukázat naše retro vozy pěkně pohromadě," řekl generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Zájemcům se v sobotu 18. června od 12 do 18 hodin výjimečně otevře rovněž areál vozovny Komín, která letos slaví čtvrtstoleté výročí. Do vozovny se zájemci mohou svézt některými historickými vozy Dopravní nostalgie. „Zájemci si budou moci celý areál prohlédnout, podívat se na výstavu trolejbusů a vyzkoušet si stahování sběračů. Z odstavné plochy bude pravidelně odjíždět trolejbus, který návštěvníky proveze areálem vozovny, a to i přes mycí linku a pracoviště údržby," přiblížila mluvčí dopravního podniku Barbora Doležalová.

Zážitek čeká i fanoušky parních vlaků s Integrovaným dopravním systémem Jihomoravského kraje. Budou si moci projet okruh mezi současnou stanicí Brno-Královo Pole a původní královopolskou stanicí na trati známé jako stará Tišnovka.

Historické vozy však nebudou jedinou připomínkou starých časů, kterou návštěvníci spatří. Celý víkend budou hrát flašinetáři, kteří se v Brně setkají už potřinácté. „Součástí Ignis Brunensis je tato akce teprve druhým rokem," upozornila Šárka Motalová z Technického muzea v Brně. Flašinetáři podle ní budou už od rána u Paláce šlechtičen a odpoledne se rozjedou v dopravních prostředcích a rozejdou po ulicích, kde budou hrát Brňanům i návštěvníkům města. V neděli večer se koná také benefiční koncert v Červeném kostele.

Festival Ignis Brunensis a Technické muzeum v Brně jsou také partnerem závodu 1000 mil československých. Díky tomu čeká zájemce v sobotu 18. června mezi 10. a 14. hodinou program na Dominikánském náměstí: průjezd vozidel závodníků s krátkou zastávkou a komentářem Sylvie Zouharové Dykové, kurátorky oboru Historická vozidla a spalovací motory. K vidění budou též historická vozidla ze sbírky muzea a dobové oděvy - civilní i četnické uniformy.

Součástí Zábavy pod hradbami jsou také dva nedělní koncerty žesťových kapel Brno Brass Festu 2022 nebo koncert mladých umělců Mozartovy děti, který lze navštívit po celý víkend na náměstí Svobody.

Zajímavé programy připravuje také krajské policejní ředitelství. V pátek 17. června se koná od 10 do 15 hoidn na náměstí Svobody Den policie, slib nových policistů pak bude v 15 hodin, koncert Hudby Hradní stráže a Policie České republiky v 15.30 a slavnostní defilé policejního mistrovství v jízdě na koni v 16.30. V sobotu 18. června bude jezdecké mistrovství pokračovat od 10 do 16 hodin soutěžními disciplínami s účastí jízdních policií z Německa, Maďarska, Slovenska, Polska, Velké Británie a České republiky v areálu Panská lícha na Lesné.

Dominika Lišková
Autorka je absolventkou FSS MU v Brně,
více informací od studentů FSS najdete na Stisk online

cz en