Záchranáři předváděli dětem hasičskou i policejní techniku

3/6/2017
Brno - Co obnáší práce hasičů, záchranářů a policistů si mohou dnes až do 17. hodin vyzkoušet malí i velcí návštěvníci v pavilonu Z na brněnském výstavišti.

„Je to tu parádní, synkovi se tu velmi líbí, " svěřil se například Petr Báňa. Nadšení z akce Záchranáři dětem byli i manželé Gálikovi. „Děti se neumí nabažit skákacího hradu a manželovi a mně se nejvíc líbí ta tanková bitva," řekla návštěvnice.

Záchranáři připravili pro děti patnáct stanovišť s úkoly týkajícími se první pomoci, hašení domku, rozmotávání hasičských hadic či správného použití čísel tísňového volání. Kromě dobrodružných úkolů si mohli malí záchranáři zařádit na největší nafukovací skluzavce a skákacím hradu v podobě hasičského vozidla v České republice.

„Děti si mohou také například potěžkat hasičskou výstroj, zdolat překážkovou dráhu nebo zkusit transportovat figurínu. Při simulované dopravní nehodě také poradíme, jak správně postupovat, staneme-li se jejími účastníky nebo svědky," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Jihomoravské krajské policejní ředitelství zase nabízí zájemcům možnost nechat si změřit rychlost vlastního běhu policejním radarem, zdravotnická záchranná služba pak předvádí moderní sanitní vozy a všichni návštěvníci mohou s profesionálními záchranáři probrat základy první pomoci. Řadu vědomostních a dovednostních úkolů připravil pro děti rovněž webový portál Záchranný kruh.

Pro mnohé návštěvníky byla zajímavá i tanková bitva v Ardenách ve zmenšeném provedení. Působivé šestkrát zmenšené rádiově řízené modely německých a spojeneckých tanků přiblížily divákům události druhé světové války i pomocí pyrotechniky. Atmosféru akce pak dotvářeli komparsisté v dobových uniformách.

Program, který je pro děti zdarma, je součástí veletrhu požární techniky a služeb PYROS, veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET a veletrhu bezpečnostní techniky a služeb ISET.
Eva Medzihorská
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en