Ohňostrojová show už brzy ovládne Brno

22/5/2017

Brno – Nejenom krásná podívaná, ale i celková atmosféra festivalu ohňostrojů Ignis Brunenis láká statisíce diváků. Letos už po dvacáté. První podívanou mohou zájemci očekávat už v pátek 26. května. Úvodní představení českého týmu Theatrum Pyroboli začíná ve 22.30 nad hradem Špilberk. Tvůrci jej nazvali Nebe v plamenech. Soutěžní show se pak budou konat na Brněnské přehradě od 3. června.

„Pro mě ohňostroje znamenají, že začíná léto. Velmi se na ně těším, mají opravdu dobrou atmosféru. Vždy, když jdeme na přehradu, sedneme si na deku, díváme na ohňostroje a posloucháme doprovodnou hudbu," usmívá se Anna Bozóová, která se do Brna přestěhovala před pár lety.

Autoři pěti soutěžních ohňostrojů z České republiky, Rakouska, Německa, Španělska, Švýcarska i z Číny slibují opravdu grandiózní show. Kromě soutěžních představení se diváci mohou těšit i na dva další ohňostroje z české produkce, které rozzáří oblohu nad hradem Špilberk.

„Festival symbolicky zahajuje letní turistickou sezónu. Vrcholí těsně před letními prázdninami," uvedl zástupce producenta akce, společnosti SNIP & CO, Ondřej Morávek.

Soutěž ohňostrojů je naplánovaná vždy na červen ne kvůli tomu, aby studenti mohli slavnostně oslavit konec semestru či úspěšné státnice, ale zejména kvůli pevnému harmonogramu obdobných světových soutěží. „Starobrno Ignis Brunensis patří do extraligy světových ohňostrojných festivalů, kde je poměrně stabilní kalendář, aby se přehlídky vzájemně nepřekrývaly a aby nejlepší ohňostrojné týmy měly šanci zúčastnit se více festivalů," vysvětlil Morávek.

Podle dlouholetého návštěvníka akce Pavla Stana je přehlídka ohňostrojů jedinečnou příležitostí vidět noční oblohu plnou pestrobarevných světelných efektů doplněných hudebním doprovodem. „Navíc město Brno vždy výborně zajišťuje přepravu na přehradu, kde je možné najít tisíce vhodných míst na pozorování show," řekl Stano.

Ohňostrojová show Ignis Brunensis není jediným programem, na který se obyvatelé a návštěvníci Brna mohou těšit. Mezi množství zajímavých akcí a atrakcí patří například i Dopravní nostalgie, jejíž součástí je jízda v historických vozidlech či Mezinárodní policejní mistrovství v jezdectví.

Na své si přijdou i děti, pro které je 27. května přichystaný v modřickém centru Olympia dětský den. O den později se koná obdobná akce na tuřanském letišti a v sobotu 3. června se bude konat akce Záchranáři dětem.

Na závěr doprovodného programu ohňostrojové přehlídky, 25. června, je pro návštěvníky připravený sraz velocipedistů. Organizátoři Ignis Brunensis slibují, že po celou dobu festivalu se určitě bude na co dívat.

Simona Baniarová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz
cz en