Anketa: Noc kostelů opět nezklamala

28/5/2010

29. 5. 24.00
Brno – Festivalové Brno nežije pouze ohňostroji a zábavou na přehradě. Dnešní noc patřila kostelům, které se návštěvníkům opět po roce otevřely, aby je seznámily se svou historií i současností, pobavily je a skrze příjemnou atmosféru vnesly klid do duše.

Noc kostelů návštěvníky nezklamala. Foto: Lukáš TrnkaTomáš Kutík, 22 let, Brno, student
Zatím jsme na začátku. Chtěli bychom toho posbírat co nejvíc, protože je to možnost podívat se tam, kam se člověk normálně nedostane. Určitě chceme k Jakubovi, k minoritům, do těch nejbližších kostelů v centru.

Vlasta Kyselová, 58 let, Brno, prodavačka
Já jsem tady byla i minulý rok, moc se mi to líbí, atmosféra je vynikající, je tady spousta dětí i mladých lidí, krásná hudba, škoda jen, že začíná pršet, protože jsem toho dnes chtěla stihnout co nejvíc a získat co nejvíce razítek.

Svatava Polcarová, 66 let, Brno, důchodkyně
Byla jsem u Jakuba na věži, vystála jsem si hodinovou frontu, ale stálo to zato. Je tam úžasná půda, padesát metrů dlouhá, původní trámy z jedlového dřeva a má tři patra. My byli na tom prvním, bylo to i s výkladem. Potom jsme šli tam, kde jsou varhany a viděli jsme kostel zezadu.

Marian Lakota, 42 let, Brno, nezaměstnaný
Strašně se mi to líbí, je hezké, že jsou k tomu všechny ty doprovodné programy a není to jen o prohlídce kostela. Zatím jsem byl v kostele u Jakuba a na Petrově a rád bych ještě viděl další kostely v centru.

Petra Holoubková, 37 let, Brno, kadeřnice
Líbí se mi to moc, zatím jsem tedy zvládla jen kapucínský a minoritský kostel, ale chtěla bych se ještě podívat k jezuitům a do Červeného kostela.

Radko Fronc, 77 let, Brno, učitel hudby
Pro mě to není nic zvláštního, já sem chodím, jak můžu. Sbor pěkně zpívá, je tady nádherná akustika. V málokterém kostele je tak nádherná akustika. Atmosféra je úžasná, protože v neděli tady tolik lidí nebývá na normální bohoslužbě. Ještě chceme jít ke kapucínům a na náměstí Svobody, kde kdysi býval kostel. My to sice nepamatujeme, ale táta mi vyprávěl, že si pamatuje zbytky.

Lukáš Trnka
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en