Balloon Jam láká na lety nočním Brnem

23/5/2009

23. 5. 2009, 17.45
Brno – Starty desítek horkovzdušných balonů budou moci sledovat zájemci od 28. do 31. května na Kraví hoře a u brněnské přehrady. Letošní svátek balonářů se koná už podeváté.Nad Brnem budou létat balony. Foto: Robert Vystrčil

„Balloon Jam mám ráda,“ řekla studentka Jana Kvapilová. S přítelem si vždycky vyjde na přehradu a společně koukají na oblohu. „Je to takový náš relax uprostřed zkouškového období,“ směje se studentka. Podnikatelka Věra Šedivá se zase chodí na balóny dívat s dětmi. „Minule mě přemlouvaly, abychom taky letěli, ale nevím, možná až budou větší,“ krčí rameny. Ne každý si ale přeje v balónu letět. „V životě by mě tam nikdo nedostal,“ svěřila se například Monika Hudcová. Má prý strach i na žebříku, natož v balónu.

Podle pilota balonu Tomáše Stejskala je ovšem strach z letu úplně zbytečný. „Člověk má strach nebo závrať jenom tehdy, když má kontakt se zemí, například na skále nebo rozhledně,“ tvrdí. Z tisíců pasažérů, které za svůj život vezl, podlehli strachu pouze dva. S jedním musel dokonce předčasně přistát. „Ve druhém případě to byla paní, která se mě celou cestu držela za rameno,“ dodal pilot. Nakonec se prý radovala, že dokázala překonat sama sebe.

Po celou dobu konání Ballon Jamu bude možné soutěžit o vyhlídkový let. „A na Rakovci bude navíc upevněn balon, který bude vozit děti,“ uvedla ředitelka akce Petra Stejskalová.

Anna Fajkusová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en