Belgičané předvedli nádhernou alchymii barev a světel

2/6/2008

31. 5. 23.30
Brno, přehrada - Je sobota a v okolí brněnské přehrady se shromáždily tisíce lidí, aby zhlédly druhý soutěžní ohňostroj letošního festivalu Ignis Brunensis. Belgičané s sebou přivezli show plnou ohromujících efektů s názvem Protiklady.Belgický ohňostroj. Foto: Robert Vystrčil

„Teda mami, to bylo krásný,“ neskrývala nadšení například šestiletá Vanesa a maminka jí dala za pravdu. „Jsem naprosto unešená, ohňostroje jsem viděla i dřív, ale s tímhle se to nedá srovnat. Taková nádhera! Jak ohňostroj dokonale ladil s hudbou, krása,“ nešetřila chválou Anna Svobodová.

Na úvod zazněl předepsaný Furiant od Bedřicha Smetany, skladba energická a s mnoha variacemi. Poté zazněla gradující temná skladba Death od Gorana Bregoviče, při které se efekty stupňovaly až k oslepujícímu finále. Smutek vystřídala hravost a živé tempo v Bachově Toccatě a fuze ve ztvárnění Vanessy Mae. Řízné tempo nasadili Dropkick Murphys se svým I´m shipping up to Boston a mohutné přívaly energie se šířily i z oblohy.

Nádherná melodie z filmu Krasavec Beauty od Dannyho Elfmanna s sebou přinesla otáčející se rozvlněné fontány a mohutný zlatý vodopád, který se změnil na poletující zářivé jiskry. Další temnou skladbou byla ústřední melodie k videohře Halo 3. Oblohu nad přehradou při ní zaplnil stříbrný déšť.

Dnes již klasická rocková balada Nothing else matters doprovázela převážně stříbrné a modré světlice a rakety. Na závěr zazněl působivý chorál Hallelujah, kterému odpovídal i klasický barokní ohňostroj. A když se obloha rozzářila naposledy, rozburácel se ohromný a zasloužený potlesk.

Petra Kozlanská
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en