Spejbl a Hurvínek vydělávají na autobus

29/5/2012
29. 5. 2012, 22.25, aktualizováno
Brno, hotel Voroněž První ze třiceti představení spejblovské inscenace pro dospělé měli dnes možnost zhlédnout diváci v hotelu Voroněž v Brně. Premiéra přilákala na dvě stě diváků.

Benefiční představení Spejbla a Hurvínka mělo úspěch. Foto: Robert VystrčilHra Vesele se Spejblem a Hurvínkem je netradičně určena pouze dospělým, kteří jsou ale podobně nadšení jako děti. „Je to skvělé, moc se mi to líbilo. Perlička následovala perličku, pro mě to byl úžasný zážitek,“ svěřila se jedna z divaček, Aneta Šťastová.

Jen dospělí mohou na představení ze dvou důvodů. Cena vstupenky činí tisíc korun – jde o příspěvek na autobus, který bude divadelníky od konce roku vozit po celé České republice. Organizátoři tedy nechtěli, aby rodiče platili za dítě takovou částku. Druhým důvodem je to, že organizátoři chtějí, aby vybrané peníze byly od lidí, kterým Hurvínek už udělal radost, tedy od starší věkové kategorie.

Při představení se střídají dialogy Spejbla s Hurvínkem, Máničkou a bábinkou, které jsou proloženy kratšími hudebně tanečními vystoupeními jiných loutek. Představení je svým laděním přizpůsobeno dospělým divákům, témata se tedy vtipným způsobem točí kolem politiky a vztahů. „Čekali jsme to trochu ostřejší, vzhledem k tomu, že nebylo doporučeno vodit sem děti. Ale i tak si to užívám a představení se mi moc líbí,“ konstatuje divačka Zuzana Mikulášová.

Jednou z nejúspěšnějších replik se podle salvy smíchu stalo jedno z prohlášení Hurvínka. „Když mě učitelka ve škole vyvolala k tabuli a začala zkoušet Archimédův zákon, řekl jsem jí, že je potřeba ho probrat ve druhém čtení, protože má chyby,“ řekl Hurvínek. Stejný úspěch měla i Mánička s prohlášením: „Jdu na večeři k milionáři. K McDonaldovi.“

Sérii benefičních představení pořádá občanské sdružení Union Aréna ve spolupráci s divadlem Spejbl a Hurvínek a získává tak v jeho prospěch peníze na koupi autobusu. Repríz bude celkem třicet, čtyři v Praze a další ve městech nad třicet tisíc obyvatel. Nejbližší představení je naplánované na 21. června a bude v Ústí nad Labem.

První cesta souboru v novém autobusu bude směřovat shodou okolností do Brna, kde bude divadlo 17. listopadu hostovat už ve standardním představení v divadle Bolka Polívky.
Adéla Beranová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil
cz en