Muzejní noc: mnohé nejvíce nadchly akce pro děti a program na Špilberku

17/5/2009

16. 5. 2009, 24.00
Brno – Opravdu rušno bylo v sobotu večer v brněnských ulicích. Milovníci umění, kultury a historie si mohli mezi 18. hodinou a půlnocí prohlédnout obvyklé výstavy místních muzeí a galerií v netradiční noční atmosféře. K tomu jim byl jako bonus servírován bohatý doprovodný program. A to vše zdarma.Muzea byla o sobotní noci plná. Foto: Martina Leciánová

„Na muzejní noci jsme poprvé a jsme naprosto nadšení,“ řekla učitelka Petra Nedková, která se akcí účastnila se svou rodinou. „Dětem se nejvíc líbila pohádka v Mahenově knihovně. Já jsem byla unešená z Noemovy archy na Petrově,“ dodala Nedková.

Akce pro děti patřily v Muzejní noci mezi nejoblíbenější. Potvrzuje to i knihovnice Marie Cénková, která se o návštěvníky starala v Knihovně Jiřího Mahena: „Pohádkové nepohádky, kterými jsme Muzejní noc zahajovali, slavily nesmírný úspěch,“ uvedla.

Rej masek a tóny veselé hudby však přilákaly do ulic nejen rodiny s dětmi. „Máme program, který zaujme každého, od nejmenších až po důchodce,“ informovala Alena Navrátilová z Moravského zemského muzea. Stejné to bylo ve všech zúčastněných institucích.

„Já se toho snažím stihnout co nejvíc, abych mohl porovnávat,“ řekl jeden z návštěvníků Muzejní noci student Ladislav Sova. „Všichni nabízejí skvělý program. Mně se zatím nejvíc líbili žoldáci na Špilberku,“ doplnil. Za pravdu mu dala i studentka Magda Bartíková: „Špilberk u mě jednoznačně vede, i když super to bylo i v Muzeu romské kultury. Barevné a plné energie.“ Veselost, hravost a pestrost vůbec patřily k lákadlům letošní Muzejní noci.

V Brně si tento svátek muzeí a galerií získal za pět let svého konání obrovské množství příznivců. Dokazuje to i bezmála sto třicet tisíc vstupů, které pořadatelé zaznamenali v loňském roce. Organizátoři však doufají, že se jim prostřednictvím Muzejní noci podaří dokázat, že mají lidem co nabídnout nejen v jednu noc, ale po celý rok.

Martina Leciánová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie:
Martina Leciánová a Jan Blinka
Autoři jsou studenty žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en