Brněnský umělec: Měním prvotní účel věcí

3/6/2009

3. 6. 2009, 21.15
Brno – U příležitosti akce Sochy v ulicích vystavuje své výtvory na brněnských veřejných prostranstvích celkem patnáct autorů. Milan Houser má v Brně díla dokonce dvě. „Řekl jsem organizátorům, že bych měl chuť udělat dvě různé věci. Odpověděli, že v tom není problém, ale že honorář dostanu jen jeden. S tím jsem souhlasil,“ vysvětlil sedmatřicetiletý umělec.Milan Houser. Foto: Ondřej Janků

Jak byste popsal svá díla pro brněnskou přehlídku?
Jedná se o věci, které se snaží měnit význam použitých předmětů. Židle používáme k sezení, já z nich vytvořil sloup. Stejné je to i u druhého díla s názvem Leskymoid. Jako podklad jsem pro něj použil hotovou sochu Rakušana Kuppelwiesera z loňského ročníku přehlídky. Udělal jsem si z ní vlastně malířské plátno. Kuppelwieserův výtvor jsem totiž pokryl látkou a pomaloval.

Co vlastně znamená název Leskymoid?
Leskyma jsou chlupaté hadry, přehozy na sedačky, které známe od našich babiček. Název jsem vymyslel podle materiálu.

Hodně pracujete právě s leskymem a s židličkami. Dalo by se říct, že díla, která jste připravil pro Brno, reprezentují dva póly vaší tvorby?
V podstatě ano. Alespoň v poslední době se těmto věcem věnuji nejvíce. Jiné leskymoidy jsem vystavoval například ve Zlíně. Ze židlí jsem zase dělal takový vír na výstavě v Sokolově a právě tam mě napadlo, že bych je mohl podobně využít i v Brně.

Berete při vytváření díla v úvahu místo, pro které je určeno?
Ano. Veřejný prostor má vždycky určité parametry a umělce baví na ně reagovat. Líbí se mi, že dílo na místě vyroste a za tři měsíce zase zmizí. Můžu si vymyslet nějakou věc, umístit ji do města a přitom nemít strach, že někomu na dlouhou dobu pokazím životní prostředí (smích).

Proč jste tedy umístil sloupec ze židlí zrovna na Malinovského náměstí?
Přišlo mi to jako ideální místo. Jsou tam vysoké budovy, takže se židličky jakoby ztrácí, avšak při jiných úhlech pohledu se zase objevují. Není to tolik na ráně, ne každý si toho hned všimne. Například na náměstí Svobody by to působilo okázale.

U příležitosti akce Atelier open budou mít zájemci možnost 18. června nahlédnout do místa, kde vaše díla vznikají. Co všechno u vás v ateliéru uvidí?
Uvidí věci, na kterých momentálně pracuju. Hlavně mohou poznat proces výroby jednotlivých děl.

Ondřej Janků
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en