Bublinkový čaj přilákal do galerie stovky návštěvníků

25/5/2008
25. 5. 2008, 14.00
Brno, střed - Moravská galerie nyní pořádá výstavu Bubble Tea – Podoby současného umění z Tchaj-wanu. A Brněnská muzejní noc přivádí na výstavy a expozice i návštěvníky, kteří se třeba o umění tolik nezajímají, ale jednou za rok chtějí vidět něco zvláštního a nového.Muzejní noc v Brně. Foto: Filip Laureys

Na přehlídku obrazů, videoprojekcí a dalších expozic v Místodržitelském paláci se v sobotu večer čeká dlouhá fronta. První návštěvníky, kterým se podaří dostat dovnitř, překvapují zvláštní pestrobarevné obrazy, které mají navozovat dojem cestování v prostoru.

V jedné z malých místností je téměř hrobové ticho. Všichni přítomní zaujatě pozorují video, na kterém se pohybuje malý obláček, jež sestoupil z nebe a proplouvá místnostmi domu. „Ten dům patřil babičce autora a tohle video vzniklo jako vzpomínka,“ prozrazuje jedna z průvodkyň. Nikdo neodchází a všichni napjatě očekávají, jak cesta obláčku skončí. Nakonec se obláček vrací zpátky do nebes a vzdaluje se tak dlouho, až úplně mizí. V celé místnosti je slyšet jen šplouchání loďky z vedlejší projekce.

V další místnosti je velký obraz, který ukazuje zdeformované lidské obličeje. „Je to taková avantgarda,“ komentuje jeden z návštěvníků. „Je to moc zajímavý obraz, který ukazuje, že v každém z nás je nějaké zvíře,“ vysvětluje průvodkyně.

„Mně se líbí hlavně obrazy, protože sama maluji a je to pro mne také inspirace,“ svěřuje se mladá žena. Na konci výstavy objevují návštěvníci temnou místnost, kde je v každém rohu postaven jeden počítač. Každý monitor zobrazuje jiný nástroj smyčcového kvarteta. Když člověk nakoukne dovnitř, hudba přestává hrát. „Je to zvláštní spojení, Tchaj-wan a hudba Antonína Dvořáka, ale velmi originální. Myslím, že tato výstava hodně zaujala mladé lidi, protože jsou otevření modernímu umění,,“ říká průvodkyně.

Zuzana Macháčková
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Filip Laureys
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en