Čtrnáctý ročník ohňostrojné show zná své vítěze

9/6/2011

9. 6. 2011, 15.55
Brno-střed – Počasí bylo špatné, ale diváky od ohňostrojů neodradilo. Tak vyzněla slova náměstka brněnského primátora Ladislava Macka, která dnes pronesl při slavnostním vyhlášení vítězů festivalu STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS na brněnské radnici.

Italští vítězové. Foto: Robert Vystrčil „Na jednotlivé ohňostroje přicházelo více než 150 tisíc diváků, i když pršelo. Počasí totiž nemá na kvalitu ohňostrojů vůbec žádný vliv,“ řekl Macek.

Náměstek hejtmana Václav Božek pak vyjádřil svou víru v ohňostrojný festival. Zmínil se, že Ignis Brunensis má obrovský věhlas po celém světě – mezi ohňostrůjci i mezi veřejností. „Jestliže se některý příští ročník festivalu nebude konat, pak věřte, že ve světě se děje něco špatného a blíží se katastrofa,“ stal se náměstek na chvíli prognostikem či jasnovidcem.

Nejdůležitější částí ceremoniálů však bylo samotné vyhlašování vítězů. Nejdříve je na řadě Cena Českého rozhlasu za nejlepší hudební kompozici – vítězem jsou Italové. Cenu v podobě zlatého gramofonu s drahokamy předal ředitel Českého rozhlasu Brno Ludvík Němec.

Hned poté následuje vyhlášení dalšího ocenění – Ceny České televize za nejlepší scénografii. Vítězem se stává ohňostrojný tým z Francie. Cenu předala mluvčí České televize Brno Hana Orošová.

A to nejlepší nakonec – celkový vítěz. Letošní 14. ročník festivalu Ignis Brunensis vyhrál – italský tým Vaccalluzzo!

Temperamentní Italové jsou při přebírání rofeje trochu překvapeni. Je totiž tradicí, že vítězové si musí obléknout žluté tričko s logem Ignis Brunensis. Italové nadšeně souhlasí a vzápětí už pózují fotografům. Následuje italská hymna.

Italský ohňostrojný tým na sebe může být hrdý. „Děkujeme. Celá rodina a tým je poctěn za možnost účasti na festivalu Ignis Brunensis. Jsme šťastní, všechno tu bylo skvělé. Našli jsme si tu i nové přátele. Pobyt v Brně byl jedním z nejlepších zážitků v našem životě,“ svěřil se nakonec lámanou angličtinou Vaccalluzzo mladší.

Aneta Sklenářová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en