Děti lákala prohlídka mincmistrovského sklepa

30/5/2011

30. 5. 2011, 18. 45
Brno-střed
– Z parkoviště pod magistrátem je slyšet velký šum. Skoro jako by se tam konala nějaká demonstrace. Při vstupu na nádvoří je ale hned vše jasnější. Není to žádný protest, to se jen děti z brněnských základních škol přišly dnes dopoledne podívat na Novou radnici a za primátorem Romanem Onderkou.

Dívky předvádějí na dětském dni slovenské tance. Foto: Martina UčňováPřed prohlídkou samotného magistrátu je však na programu i kultura. I o tu se starají děti, kterým dopoledne v centru Brna patří. Na začátek na pódium vstupuje moderátor a představuje program. Nejdříve se na pódiu vystřídají dětské taneční a pěvecké soubory a pak děti přijde pozdravit samotná hlava města Brna.

První taneční soubor tančí v rytmu maďarsko-rumunských lidovek. Divoký rytmus strhuje k tanci i některé malé diváky. „Mají super sukně, ale já bych je asi nosit nechtěla. Ještě bych se do nich zamotala,“ říká dívka, která sleduje vystoupení.

Když pak mezi děti přijdou hudebníci v krojích, nejeden malý divák je zaujatě pozoruje. Houslista ladí struny, testuje mikrofon a za malou chvíli už na pódiu hopsají krásné dívky v rytmu slovenských lidových písní. Když pak začnou i zpívat, přední řady jim tleskají do rytmu.

Jako poslední v pořadí se na jevišti objevuje pěvecký sbor Perličky. V doprovodu kláves zpívají několik písní. Jejich hudebnímu doprovodu ve větru odlétávají noty, ale klavírista si z toho nic nedělá a vesele pokračuje dál.

Děti však začínají být pomalu netrpělivé, nádvořím se začíná rozléhat spíše šum než zvuk písní. „Já už chci jít dovnitř do toho sklepa. Třeba tam najdeme nějaké mince,“ snaží se malý žáček vysvětlit panu učiteli, proč je netrpělivý. To se už jistě těší na prohlídku mincmistrovského sklepa, která má následovat za chvíli.

Všichni vystupující si na závěr vyslouží veliký potlesk. Ale největší radost děti mají, když křičí na celý magistrát „Anoooooo“ na otázku, jestli se už těší na prázdniny.

„Pan primátor se bohužel pracovně zdržel, takže se moc omlouvá, ale nemůže tady dneska být s námi. Ale poslal místo sebe paní náměstkyni,“ představuje pak moderátor náměstkyni primátora pro kulturu Janu Bohuňovskou.

Bohuňovská děti vítá a zve je na dlouho očekávanou prohlídku radnice i mincmistrovského sklepa. Děti se začínají pomalu rozdělovat do skupinek, které se pomalu ztrácejí v útrobách magistrátu. Třeba i ten netrpělivý hledač mincí opravdu nějaký poklad našel...

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en