Děti poznávaly květiny poslepu

2/6/2008

3. 6. 2008, 13.50
Brno
– Den pro nevidomé začal v Tyršově sadu v Brně krátce po desáté dopoledne a končí ve tři hodiny odpoledne koncertem žáků brněnské Střední školy pro zrakově postižené. Dopoledne patřilo především dětem ze základních škol v Antonínské a Botanické ulici. Děti si mohly vyzkoušet chůzi se slepeckou holí, jízdu na tandemovém kole s klapkami na očích, vedení slepeckého psa, hraní různých společenských her, či tvorbu výrobků poslepu.Děti zkoušely, jak se žije nevidomým. Foto: Tomáš Kutil

Největší zájem vzbudila samotná soutěž Květiny hmatem, při níž si děti poznávaly květiny bez pomoci zraku. „Vyzkoušely si, jaké to je, když nevidí. Bylo to pro ně velmi poučné. Musely se orientovat úplně jinak, než jsou zvyklé,“ zhodnotila soutěž učitelka základní školy v Botanické ulici Romana Koutná, která se podobné akce účastní s dětmi již poněkolikáté. „Děti se na celé dopoledne moc těšily. Je fajn, že se akce koná na konci školního roku, kdy už je volnější vyučování,“ dodala Koutná.

Den pro nevidomé pořádá společnost Tyflocetrum hlavně ze dvou důvodů. „Chceme nevidomým zprostředkovat příjemný den v parku, možnost setkat se s přáteli, ale zároveň je motivovat, aby se něco nového naučili. Zároveň chceme informovat veřejnost o problematice života lidí se zrakovým postižením tím, že si spoustu věcí vyzkouší návštěvníci na vlastní kůži,“ sdělila jedna z pořadatelek Pavla Velinská.

Tyršův sad, který byl v roce 2002 rekonstruován, je specifický záhonem pro nevidomé a slabozraké, na němž je vysázeno dvaačtyřicet různých květin. Záhon je uzpůsoben tak, aby bylo možné květiny poznat i jinak než zrakem.

Tomáš Kutil,
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v Brně


Fotogalerie: Tomáš Kutil

cz en