Dětská neděle: pohádky, hry a veselá hudba

2/6/2012

3. 6. 2012, 17.40
Brno – Pohádka o princi Bajajovi pohlcuje celý park. Mix známých dětských písniček linoucí se z reproduktorů tichne, děti vše sledují se zatajeným dechem. I přes mírné mrholení diváci zůstávají. Největší úspěch sklízejí obří useknuté hlavy draka. Děti vybíhají z hlediště a zvědavě si na ně sahají, přestože pohádka ještě neskončila. „Bajaja se mi líbil, ale nejlepší byl drak. Dobré bylo, jak mu usekl princ hlavy,“ svěřuje se Tadeáš Batelka, který sleduje celé představení strategicky ze stromu v parku v brněnské Zahradníkově ulici.

Přes nepřízeň počasí si děti svůj den užívaly. Foto: Barbora KalincováOblačné počasí přilákalo na dnešní odpolední program dne dětí v parku v brněnské Zahradníkově ulici jen hrstku návštěvníků. Už zdáli je vidět uprostřed mezi stánky medvěda, jak rozdává dětem křupky. Z kočárku se ozývá pláč. „Neboj, medvěd ti nic neudělá,“ uklidňuje matka svou dceru a podává ji balíček dobrůtek. Každé dítě z davu uchopí sáček a běží si sednout do hlediště za stánkem s občerstvením. Za chvíli tam začíná divadlo.

Stánek Knihovny Jiřího Mahena nabízí zlevněné pohádkové knihy. Navíc chystá na dnešek další pohádku. „Budeme tady číst a hrát pohádku O perníkové chaloupce,“ prozrazuje Andrea Sasínová ze společnosti Celé Česko čte dětem.

Ve výtvarné dílně holčičky a kluci vyrábějí koně z kartonu a provázků. Opodál si nechávají malovat po obličeji nebo hrají obří mikádo. „Je tady spousta atrakcí. Myslím, že děti si to užívají. Dostávají za to bonbóny a lízátka a to jim chutná. Atraktivní je malování po obličeji a skákání v pytli,“ hodnotí matka jedné z malých návštěvnic Helena Slavíková.

Organizátoři však neuspokojili všechny. „Zatím jsme tady toho moc pro naši malou tříletou holčičku neviděli. Tvoření koně je spíše pro větší, na pohádku jsme chvilku byli, ale začalo pršet,“ krčí rameny jedna z babiček, Alena Raštůfková.

Den dětí se dnes neodehrával jen v parku v Zahradníkově ulici, ale také na brněnském náměstí Svobody. Odpoledne pro nejmenší tam zahájily soutěže o vstupenky na atrakce. Pořadatelé však museli bojovat s nečekanými obtížemi. „Bohužel nám počasí nepřeje. Měli jsme i technické problém, takže program je posunutý asi o dvacet minut,“ řekla jedna z organizátorek, Marcela Veselá, těsně před vystoupením zpěváka Voxela.

Na koncert si počkala jen část diváků s deštníky. „Jsi jednička, Voxeli,“ ozývá se zpod jednoho z nich a o kousek dál odkládá malý kluk balónky u mámy, aby mohl plně rozvinout své taneční kreace. Kvůli dešti museli pořadatelé sbalit skákací hrad. Dětem pak zůstala jen trampolína a malování po obličeji, které se těší velké oblibě. „Líbí se nám vše. Na hradě jsme skákat nebyly, protože nemáme lístky. Moc bychom si ale chtěly nechat něco namalovat na obličeje,“ plánují malé sestry Nela a Adéla Tóthovy co by chtěly ještě dnes stihnout.

Barbora Kalincová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně,
více informací na
www.munimedia.cz

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en