Dětský křik místo sirén zněl v hasičské stanici

28/5/2010

28. 5. 2010, 17.00
Brno, Lidická ulice
– Slunečný den se dnes postaral o stabilní příliv návštěvníků do areálu hasičské stanice v brněnské Lidické ulici. Ode dneška až do neděle vždy od devíti do čtyř hodin odpoledne mohou zájemci zhlédnout výstavu hasičského vybavení a zásahových vozů. A pro děti je připraveno několik praktických ukázek hasičských dovedností.

Malí hasiči v akci. Foto: Kamila Rotnáglová„Mám předškolního syna, bydlíme kousek odtud. Vždycky kolem zbrojnice jezdíme, tak nás zajímalo, jak to vypadá uvnitř,“ vysvětluje jedna z maminek důvod návštěvy. Naopak náhodou sem zavítal pár čerstvých maturantů. „Jsme tu poprvé a je to tu pěkné. Objevili jsme se tu vlastně náhodou, jeli jsme kolem a ze zvědavosti jsme se zašli podívat,“ shodli se.

Ve dvoře plném hasičských aut a pobíhajících malých děti to vypadá poklidně. To by se však každou vteřinou mohlo změnit. „Všichni hasiči, kteří tu teď jsou, jsou v podstatě na výjezdu. Kterékoliv vozidlo může každou chvíli stanici opustit, takže akce je poměrně náročná na organizaci. Máme tu docela dost lidí, je tedy důležité, aby se při případném výjezdu nikomu nic nestalo, a zároveň aby se tu měl potom o návštěvníky kdo postarat,“ popisuje nevyzpytatelnou situaci velitel směny hasičů Václav Kovář.

Na nedostatek pozornosti si hasiči nemohou stěžovat. „Zájem o dny otevřených dveří je rok od roku větší. Snažíme se, aby to bylo zajímavé, takže ukázky každý rok trošku obměňujeme. Za ty tři dny se tu většinou vystřídá asi pět tisíc lidí,“ pochvaluje si Kovář.

Kromě prohlídky hasičské výstroje, výbavy a automobilů si mohou nejmenší návštěvníci požární stanice vyzkoušet uhasit umělý domeček nebo se nechat vytáhnout do výšky a pohoupat v evakuačním postroji.

Kamila Rotnáglová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Kamila Rotnáglová

cz en