Díky evropským ministrům čeká Brňany také výstava zvířat

30/5/2009

30. 5. 2009, 12.15
Brno – Zemědělský jarmark a další akce zítra oživí brněnský Zelný trh. Jarmark se koná od 10 do 19 hodin a je součástí doprovodného programu brněnského setkání ministrů zemědělství a rybářství Evropské unie.V roce 2007 navštívili Brno prezidenti, teď přijíždí ministři. Foto: www.czech-summit.cz

Pořadatelé už nyní Zelný trh pomalu upravují na výstavu zvířat, dětské soutěže, koncerty a další akce. Žádné zásadní úpravy se ale kvůli ministrům nechystají. Summitem ministrů vrcholí přibližně roční přípravy, na kterých se podílely stovky lidí.

„Myslím, že je to pro Brno velká pocta, hostit takovou akci. Určitě dá velkou práci to všechno připravit,“ řekla lékárnice Helena Hočková.

Má pravdu. Jako první se asi před rokem muselo vybrat vhodné místo. „To musí být dopravně dostupné a musí nabízet kvalitní konferenční sály i ubytování,“ vysvětlila koordinátorka příprav předsednictví Miroslava Žilková z Úřadu vlády. Brno tyto podmínky jako jedno z mála měst splnilo, a může tak ministry přivítat.

Přípravy nyní vrcholí nejen na Zelném trhu, ale také na brněnském výstavišti, kde budou ministři v úterý zasedat. Před Rotundou už vlají vlajky, prostory uvnitř jsou perfektně přichystané – loga českého předsednictví jsou na místech, stoly upravené podle přesného zasedacího pořádku, skleničky vyleštěné. Nic se nesmí podcenit. „Už jen dolaďujeme poslední detaily – chystáme vlajky do interiérů, tužky a papíry na jednotlivé stoly,“ doplnila Žilková.

Ministři se zítra po oficialitách, které je čekají na brněnské radnici, projdou historickým jádrem města a navštíví zemědělský jarmark. Den zakončí koncertem a ohňostrojem Jedenáct ohňostrojných přípitků, který připravil mezinárodní tým Ignis Brunensis právě k příležitosti ministerské návštěvy. Pondělí je pak vyhrazeno poznávání Jihomoravského kraje, ministři si prohlédnou mimo jiné Moravské kras, pivovar v Černé hoře, kozí farmu nebo Lednicko-valtický areál. Pobyt v Brně zakončí 2. června neoficiálním zasedáním na výstavišti.

Martina Leciánová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

cz en