Dojem z italského ohňostroje nezkazil ani déšť

8/6/2011

8. 6. 2011, 24.00, aktualizováno 1.00
Brno, přehrada – Italský tým si na dnešní večer připravil ohňostrojnou show s příznačným názvem Lidské nálady. Jednotlivé části show totiž symbolizují právě různé lidské nálady. Ovšem právě dnes nad Brnem mohutně prší. Ohňostroj se ale koná za každého počasí, a tak v přesně půl jedenácté večer míří první ohňostrojná střela k nebi.

Lidské nálady v podání italských ohňostrůjců. Foto: Robert VystrčilJako všechny soutěžní ohňostroje, i tento začíná povinnou písní Hit & Miss. Hned za ní následuje symfonie Z nového světa od Antonína Dvořáka. Touto skladbou italský tým vzdává poctu České republice. A k honosné hudbě Italové zvolili i honosné efekty. Vypadaly jako velkolepé zlaté deště, které vybuchovaly přesně v rytmu skladby. Vše umocnil ještě moment překvapení. Z odpaliště totiž nebylo vidět, jak rakety míří k nebi – pak ale náhle explodovaly ve vzduchu a svítit přestaly až když se dotkly hladiny.

Milovníci klasické hudby si přišli na své – přehradou se linula i skladba Giuseppe Verdiho – Dies Irae – Requiem. U té oslnil především začátek, kdy přehrada potemněla a z odpaliště zářily pouze temně červené světelné body.

Tajemného efektu navíc docílily i kapky vody, které v pravidelných intervalech dopadaly na hladinu přehrady. „U skladby Giuseppe Verdiho jsem jasně cítil hněv. Vše bylo tak intenzivní, že jsem až měl chuť někoho praštit,“ tvrdí jeden z diváků s úsměvem.

Ohňostrojné střely se pomalu vznášely k nebi, jako kosmické rakety mířící do vesmíru. A pak líně klesaly k hladině, přičemž intenzita světla sílila, až dosáhla jasně bílé barvy. Vše vypadalo skoro jakoby byli z nebe právě vyhoštěni padlí andělé.

Nechyběla ani známá Óda na radost. Teď už snad každý divák musel poznat, kterou náladu má právě v tuto chvíli ohňostroj reprezentovat. Pokud by to ale přece jen někomu uniklo, zcela jistě by ho na to upozornily efekty, které vybuchovaly v těch nejpestřejších barvách a nezbedně poletovaly po obloze.

Ohňostroj byl nabitý oslnivou muzikou, nechyběly ani skladby z filmů – Forrest Gump, Gladiátor a Poslední Mohykán. Každá píseň italské show měla své grandiózní finále. Proto když už dozněly poslední tóny doprovodné muziky, každý ještě doufal, že ohňostroj nekončí.

Přesto ale přehrada potemněla a diváci odchází domů. Zřejmě přemýšlí nad tím, komu z ohňostrojných týmů dají svůj hlas. Italský pyrotechnický tým na sebe může být patřičně hrdý. Dotáhl už tak vysoce nasazenou laťku od svých soupeřů a zároveň přidal i něco svého. Jestli to ale stačí na vítězství, to nikdo neví.

Vše bude jasné zítra odpoledne, kdy se na radnici budou vyhlašovat vítězové čtrnáctého ročníku festivalu STAROBRNO-IGNIS BRUNENSIS.

Aneta Sklenářová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en