Mimozemšťané, smrtky i draci ovládli brněnské ulice

22/5/2009

22. 5. 2009, 22.30
Brno – Podivuhodné postavy a postavičky ovládly dnešní večerní Brno. Festival Brno – město uprostřed Evropy si připsal další prvenství: pouliční Slavnost masek.Ulice Brna ovládly masky. Foto: Hripsime Zohrabyan

„Nejraději bych šel jako Hana a Hana, ale protože to asi nezvládnu, půjdu za Zeleného Raula,“ řekl už před průvodem proděkan JAMU Josef Kovalčuk. Masky v průvodech reprezentovaly svá domovská divadla, každá ze zúčastněných brněnských scén představila speciální kolekci masek. A v čele průvodu hrdě kráčel brněnský drak.

„Moc se mi to líbí,“ svěřila se pětiletá Zuzanka oděná v šatech princezny. V maskách průvodu přihlížely nejenom děti. „Chtěla jsem své dceři dopřát krásný zážitek,“ řekla například jedna čarodějnice, v civilu maminka Zuzanky Kateřina Hyšperová.

Na své si na karnevalu přišel snad každý. „Mně se nejvíc líbil průvod Loutkového divadla Radost,“ řekla Petra Vyskupová. Porota však nakonec vyhlásila Králem masek Divadlo Husa na provázku. Korunu převzal ředitel divadla Petr Oslzlý.

Po korunovaci pak roztančila diváky skupina Čankišou a průvod masek se přesunul na Zelný trh, kde k tanci zahrála Tam tam orchestra.

Slavnost masek, kterou uspořádala brněnská divadla spolu s Divadelní fakultou JAMU, uzavřela maraton divadelních představení Týden kejklířů a vyvrcholila ohňostrojem Ivana Martinka a jeho týmu Theatrum Pyroboli.

Hripsime Zohrabyan
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en