Do ulic vstoupily sochy

23/5/2008

23. 5. 2008, 23.30
Brno - Sochy zdobí od dnešního dne brněnské ulice v centru města. Původní nápad Jaromíra Garguláka se vyvinul v projekt, který hodlá přinést současné umění z galerií ven mezi lidi. Výstavu zaštiťuje Jaroslav  Róna - Malý Marťa. Foto: Michael KalábekDům umění města Brna. I přes nenaplnění původních plánů tato výstava přináší pestrou ukázku moderního sochařství českých, slovenských, německých a rakouských umělců. Vernisáže a slavnostního zahájení výstavy se zúčastnili milovníci umění i nic netušící návštěvníci Denisových sadů.

„Se sochami v ulicích jsem se setkala třeba v Paříži. Je dobré vystavovat umění na veřejnosti,“ pochvaluje si výstavu studentka Tereza Knězková. Jako zajímavou hodnotí akci také jiná studentka, Andrea Osvaldová. „Konečně! Jsem fascinovaná tím, jak sochy zapadají do prostoru. Jednoznačně krásné moderní umění,“ netají se nadšením Petronela Estrada Tančeková, výtvarnice a studentka fakulty výtvarných umění.

Podobně hovořili i politici. „Neviděla jsem ještě všechny sochy, ale ty, které jsem viděla, se mi líbily. Myslím, že je to velice dobrý nápad, který oživí město. Tím, že výstava potrvá měsíc, se lidé naučí dívat na sochy jinak. Bezesporu to bude oživení; každý má svůj vkus, někomu se to bude líbit, někomu ne, ale rozhodně to do ulic patří,“ uvedla starostka městské části Brno-střed Dagmar Hrubá.

„Je to dobrá ukázka toho, že dnešní doba za něco stojí, protože vždycky, když doba za něco stála, tak se sochy v ulicích objevovaly. A když to bylo obráceně, když sochy z ulic zmizely, tak to za mnoho nestálo. Takže z této akce mám radost,“ prozradil europoslanec Petr Duchoň, který se vernisáže také zúčastnil.

Hlavní kurátor výstavy Rostislav Koryčánek uvedl, že sochy jsou instalovány na místa monitorovaná kamerovým systémem. „Policie je instruována, aby věděla, co má hlídat, přesto jsou autoři upozorněni na to, že sochám může hrozit určité poškození,“ řekl kurátor.

První sochy jsou v ulicích Brna od úterka 20. května. Například Kotrbův Svatý Kryštof si už dokonce mezi lidmi stihl vysloužit přezdívku Golem.

Michael Kalábek
Autor je studentem žurnalistiky na FSS MU v BrněFotogalerie: Robert Vystrčil
cz en