Filharmonici rozezněli baziliku na Starém Brně

28/5/2010

28. 5. 2010, 16.30
Brno-střed – Stovky lidí a desítky vystupujících zaplňují Baziliku na Starém Brně. Je čtvrtek večer a na programu je benefiční koncert pořádaný pro Ligu vozíčkářů. Chrámem se ponesou více či méně známé skladby od Vivaldiho, Händela, Torelliho a Mozarta.

Májový koncert rozezněl baziliku. Foto: Robert VystrčilPřed bazilikou postávají hráči se svými hudebními nástroji i diváci kouřící poslední cigaretu. Krásné dívky stojící u vchodu rozdávají program na koncertní večer. „Jsem na takovém koncertě poprvé od střední školy,“ přiznává mladík sedící v zadní části. Dnes se přišel podívat na kamaráda ze sboru. „Už se ale těším, je to tady krásné,“ dodává.

Chrám je téměř zaplněný, lidé mladí i staří, v riflích i oblecích sedí na nepohodlných dřevěných lavičkách a netrpělivě čekají na nástup hudebníků. Zatím je však slyšet jen rozcvičování a ladění nástrojů odkudsi ze zadní části baziliky.

V půl osmé se slova chytí organizátoři a vítají všechny příchozí. Opat Lukáš Evžen Martinec děkuje především za to, že lidé přišli pomoci dobré věci „Je poznat, že máte vidoucí srdce a nemyslíte jen na sebe,“ děkuje. Po proslovu primátora Romana Onderky už hudebníci vyčkávají na znamení dirigenta Leoše Svárovského a začínají hrát první skladbu. Na tu druhou se k nim přidá i Pěvecký sbor Masarykovy univerzity. Když dozní závěrečná skladba Hallelujah od Georga Friedricha Händela, sklízí hudebníci velký potlesk.

„Musím se přiznat, že můj zážitek byl tak obrovský, že jsem tleskal vestoje,“ přiznává na konci primátor Onderka. A někteří diváci se k němu při závěrečných ovacích přidávají. Protože večer se nese ve znamení pomoci, na závěr vystoupení předává opat, primátor Onderka a ředitel filharmonie David Mareček šek zástupci Ligy vozíčkářů na 111 tisíc korun.

„Tyto peníze využijeme v rámci projektu Bezbariérové Brno,“ říká předseda Ligy vozíčkářů Zdeněk Škaroupka a zároveň děkuje všem divákům i vystupujícím za podporu a pomoc. Diváci, v nichž ještě dlouho bude doznívat radost z hudebního zážitku, se pomalu zvedají u dřevěných lavic a vychází z baziliky ven. Vytahují deštníky a pomalu se vydávají ke svým domovům.

Martina Učňová
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně

Fotogalerie: Robert Vystrčil

cz en