Folklór žije, volalo se na náměstí Svobody

6/6/2008
6. 5. 2008, 20.25
Brno, náměstí Svobody – K večeru, kdy náměstí Svobody v Brně přestalo připomínat rozžhavenou betonovou placku, na něm vystoupily folklorní soubory. Kromě těch brněnských se představila i Lipina z Vracova a především Zapovit z daleké Ukrajiny.Centrum Brna ožilo folklórem. Foto: Filip Laureys

Z pódia se line řecká hudba,mezi publikem prochází zpěvačka Froso Tarasidu. Šíří kolem sebe středomořskou pohodu a není divu, že se někteří diváci dávají do tance.

Pak se na své vystoupení připravuje skupina Bonbon dixieland a publikum využívá přestávky k prohlídce historického jarmarku. Stánky nabízejí pestrý výběr ručně dělaných šperků i různých pochutin. I v horkém počasí je těžké odolat třeba lákavě vonícímu trdelníku.

Na náměstí se objevují skupinky dětí s obrovskými vaky na oblečení, které skrývají kostýmy. Celý večer bude patřit folklorním souborům, takže za chvíli je prostranství plné pobíhajících dětí a mladých lidí v tradičních krojích. „Vystoupí tu soubory z celé Moravy. Tedy samozřejmě do toho neřadím soubor Zapovit, ten pochází z Ukrajiny a jsou tu díky mezinárodní spolupráci organizované brněnským magistrátem,“ říká jedna z organizátorek folklorního večera Pavlína Huráková.

Jedním ze spolupořadatelů je vojenský folklorní soubor Ondráš. „Dnes se předvedou obě části souboru, zaměstnanci i běžní členové. Program má název Povedená sezóna: z každého rožku trošku. To znamená, že se objeví hudba, tanec a zpěv, který má kořeny v různých částech republiky i v zahraničí,“ přibližuje Hana Maděrová, jedna z vedoucích souboru.

Právě doráží další skupina dětí a mladých lidí z brněnského souboru Jánošíček. „Zaměřujeme se na slovenský folklór z oblastí Těrchova, Myjavy, Liptova, Horehronu a tak. Soubor má osmdesát sedm členů, ale dělíme se na tři kategorie podle věku,“ vysvětluje střídavě sedmnáctiletá Pavla Horňáková a devatenáctiletá Kateřina Kuklová. Obě se na dnešní vystoupení těší. „Hlavně aby to dobře dopadlo a aby se lidi dobře bavili,“

Na všechny soubory je krásný pohled. Večer vystupuje ještě Lipina z Vracova a Brněnský Valášek. Dohromady se na pódiu dnes vystřídá na sto šedesát dětí.

Je vidět, že folklór baví i diváky. Tleskají tanečníkům do rytmu a po každém vystoupení následují velké ovace.

Petra Kozlanská
Autorka je studentkou žurnalistiky na FSS MU v Brně


Fotogalerie: Filip Laureys (student žurnalistiky na FSS MU v Brně) a Robert Vystrčil
cz en